Jodła koreańska - brązowieją i opadają igły [Porada eksperta]

2015-11-02 10:31

Mam od czterech lat jodłę koreańską. Ona odradza się i po jakimś czasie brazowieją jej całe gałezie i opadają igły. Mój ogrodnik od czasu do czasu interweniuje, ale bez oczekiwanego przeze mnie skutku. Koreanka ma dobre stanowisko, rośnie na glebie gliniastej, inne rośliny iglaste wokół niej są ładne. Co powinnam zrobić, aby uzyskać długotrwały efekt odrodzenia się mojego drzewa.

Jodła koreańska
Autor: GettyImages Jodła koreańska
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Brązowienie i opadanie igieł u jodły to najprawdopodobniej objawy choroby grzybowej. Przy ciepłej i wilgotnej pogodzie choroby częściej się rozwijają. Jeśli Pani jodła była w kiepskiej kondycji już po zimie, mogła zimą lekko przemarznąć i osłabione drzewo jest bardziej podatne na choroby. Może to być fytoftoroza - choroba atakująca głównie system korzeniowy roślin i wtedy należy kilkakrotnie podlać roślinę środkiem Previcur. Inna możliwość to choroba igieł, np. osutka jodły, objawiająca się właśnie brązowieniem i stopniowym opadaniem igieł w czerwcu-lipcu. Trzeba wtedy wykonać oprysk środkami przeciwgrzybowymi (Topsin, Antracol, Domark) - najlepiej 2-3-krotnie co 7 dni. Proszę też zaobserwować, czy rośliny nie opanowały szkodniki, np. ochojnik lub przędziorek, ponieważ one także mogą powodować brązowienie igieł. Zbyt obfite podlewanie lub ciężka i mokra gleba to także czynnik, który może powodować zamieranie pędów, brązowienie igieł, a później ich opadanie.

Inne porady tego eksperta