Jakie iglaki sprawdzają się w naszym klimacie? Zapytaliśmy eksperta

2024-12-27 11:41

Jakie iglaki najlepiej sprawdzają się w naszym klimacie? Podobają mi się cyprysy i tuje. Proszę o podpowiedź, jakie gatunki kupić. Pyta czytelnik.

Spis treści

  1. Jakie iglaki sprawdzają się w naszym klimacie?
  2. Jakie gatunki tui uprawia się w ogrodach?
Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Jakie iglaki sprawdzają się w naszym klimacie?

Wybór gatunku wśród żywotników i cyprysików to ogromna rozprawa habilitacyjna. Jeżeli chodzi o żywotniki (łac. Thuja) to najlepiej sprawdzają się w naszym klimacie odmiany żywotnika zachodniego. Niektóre z nich mogą nieco zmieniać kolor na lekko brunatny, ale w maju wracają do żywo zielonych kolorów. Wybór odmian polecam gustom i wymaganiom pod kątem ich gabarytów.

Cyprysiki (Chamaecyparis) są ogólnie wrażliwe na mróz i nie pasują do naszego klimatu. Najgorzej zimują cyprysik Elwoodii i cyprysik Lawsona - tych nie polecam do naszego klimatu. Też wrażliwe, ale gdy starannie okrywane na zimę, wytrzymują gatunki Chamaecyparis obtusa i Chamaecyparis pisifera. Starsze egzemplarze są bardziej odporne, ale za to gubią gałązki od wewnątrz i "łysieją". Cyprysiki w ostatnich latach są atakowane przez różnego rodzaju patogeny grzybowe. Ich porażenie zależy od tak wielu czynników, że nie sposób omawiać tu kolejnych odmian. Najbardziej odporne są odmiany cyprysika nutkajskiego. Trzeba przewidzieć i być przygotowanym na to, że cyprysiki wymienia się co kilkanaście lat na nowe egzemplarze, gdyż wspomniane procesy powodują znaczne obniżenie ich urody.

Jakie gatunki tui uprawia się w ogrodach?

Tuje wytwarzają liście w formie szpilek lub łusek. Poszczególne gatunki tui mają dość podobne, niewielkie wymagania, dlatego są chętnie sadzone w ogrodach.

  • W uprawie najczęściej spotyka się żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). To krzew lub drzewo o smukłym, strzelistym pokroju. Podstawowy gatunek osiąga do 15 m wysokości, u odmian siła wzrostu i docelowa wysokość jest zróżnicowana.
  • Rzadziej w ogrodach spotyka się okazały żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) dorastający w Polsce do 35 m (a w naturze nawet do 65 m wysokości).
  • Do niedawna do tui zaliczał się także żywotnik wschodni. Dzisiaj traktuje się ją jako odmienną gałąź cyprysowatych – to biota wschodnia (Platycladus orientalis).

Przeczytaj też: Drzewa iglaste do ogrodu - wybieramy najładniejsze! Poznaj gatunki i odmiany do dużego i małego ogrodu

Murator Google News
Autor:
Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?
Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni

Inne porady tego eksperta

Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE