Jaką odmianę gruszy wybrać? [Porada eksperta]
Od kilkunastu dni trapi mnie pytanie: jaką odmianę gruszy wybrać do uprawy amatorskiej. Mam zamiar posadzić jedno drzewko (na podkładce karłowej). Chcę, aby grusza była odporna na mróz i na parcha, jak również na inne choroby. I tak mam zamiar corocznie, rutynowo pryskać ją Miedzianem 50 WP. Zależy mi, aby obficie owocowała latem, a owoce były duże, smaczne i miękkie.
Autor: GettyImages
Owoce gruszy zrywamy z drzew ręcznie (otrząsanie powoduje obicia i skaleczenia owoców)
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Trudno niestety, aby jedna odmiana gruszy sprostała wszystkim Pana wymaganiom jednocześnie. Większość odmian gruszy to odmiany obcopylne, a co za tym idzie wymagające zapylacza. Jeśli chce Pan posadzić tylko jedno drzewo, to wybrać można jedynie z odmian, które są w stanie wytwarzać owoce na drodze partenokarpii, czyli bez udziału zapłodnienia. Spośród grusz dojrzewających latem, najbliżej ideału wydają się być dwie odmiany. Pierwsza z nich to Dobra Szara, wystarczająco odporna na mróz i choroby, jej owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września, są miękkie i bardzo smaczne, ale za to niezbyt okazałe, a przy obfitym owocowaniu wręcz drobne. Odmiana ta dość późno wchodzi w okres owocowania, więc może Pan spodziewać się nawet kilku lat bez owoców. Drugą odmianą, najlepiej spełniającą Pańskie kryteria, jest Trewinka, której owoce są niemal dwukrotnie większe (jeszcze okazalsze ma jej mutant Super Trewinka), dojrzewają w drugiej dekadzie sierpnia. Jednak ze względu na mniejszą odporność drzew na mróz oraz wrażliwość kwiatów na wiosenne przymrozki, wymaga osłoniętych, zacisznych stanowisk. Jeśli chce Pan samodzielnie szczepić lub okulizować odmianę na podkładce, to należy do tego zabiegu użyć gruszę kaukaską jako podkładkę lub przewodnią, ponieważ odmiana ta źle zrasta się z pigwą. Życzę powodzenia!
Inne porady tego eksperta