Problem ze zwalczeniem rdzy gruszy [Porada eksperta]

2018-06-12 15:22

Nie mogę sobie poradzić z rdzą gruszy. Wykonałem dwukrotny oprysk preparatem Zato, jednak nadal pojawiają się infekcje na liściach. W sklepach ogrodniczych wycofano preparat Skore. Co jeszcze mogę zastosować?

Gruszki
Autor: GettyImages
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Trzeba pamiętać o tym, że rdza gruszy jest chorobą, która ma dwóch żywicieli. Zarodniki przenoszone są przez wiatr na grusze z jałowca – szczególnie jałowca sabińskiego (łac. Juniperus sabina), który ma bardzo wiele odmian ozdobnych i jest coraz częściej sadzony w ogrodach działkowych i przydomowych. Dlatego też, jeśli w naszym ogrodzie lub sąsiednich (nawet w promieniu kilkuset metrów i więcej) rośnie jałowiec, trzeba się liczyć z tym, że rdza będzie i koniec. W czasie, kiedy rozwiną się już liście (czyli w trakcie sezonu) zwalczanie choroby jest trudne i możemy jedynie ograniczać jej rozwój. Aby jednak uspokoić właścicieli grusz, trzeba zaznaczyć, że choroba osłabia jedynie roślinę i szpeci liście, ale nie prowadzi do zamierania całego drzewa. Po pierwsze należałoby usunąć jałowce z ogrodu, co jak wiadomo, będzie trudne – szczególnie jeśli chodzi o sąsiadów. Do zabezpieczenia gruszy przed wystąpieniem chorób stosuje się przede wszystkim opryski. Jednak, żeby ochrona przed rdzą była skuteczna, trzeba opryskać drzewa już w fazie wczesnego kwitnienia i zaraz po nim. Przed i po kwitnieniu najlepiej opryskać drzewa preparatami takimi jak: Syllit 65 WP, Mythos 300 EC, Polyram 70 WG, Kaptan Zawiesinowy, Zato.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają