Jak walczyć z opuchlakami na żurawkach? Ekspert radzi
W listopadzie zauważyłam obecność larw opuchlaka na szyjkach korzeniowych żurawek. Rośliny wyglądają jeszcze bardzo ładnie, ale wiadomo, że opuchlak je w to lato zaatakował. Czy można jeszcze przed zimą coś temu zaradzić, czy dopiero na wiosnę? Obawiam się, że do czasu zastosowania Larvanem (temp. gleby) larwy już zjedzą moje żurawki. Czy można zastosować Larvanem, a przez cały sezon podlewać wrotyczem? Czy wrotycz nie zniszczy nicieni? - pyta nasz Czytelnik.
Spis treści
- Opuchlaki w ogrodzie. Oprysk
- Opuchlaki - jak rozpoznać, że żerują w naszym ogrodzie?
- Jak wyglądają opuchlaki i ich larwy?
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Zimą larwy opuchlaka raczej nie będą żerować, a ponadto w niskich temperaturach działanie wszelkich środków może być bardzo ograniczone. Proponuję po prostu stosować wspomniany Larvanem wiosną w odpowiednim okresie. Natomiast teraz może Pani stosować preparat z wrotyczu, który niczemu nie powinien zaszkodzić.
Inne porady tego eksperta
Opuchlaki w ogrodzie. Oprysk
Optymalny czas na walkę z opuchlakami to okres od marca do maja, następnie od sierpnia do października. Do oprysków można stosować wyciągi z wrotyczu lub preparaty z nicieniami - np. wspomniany wyżej Larvanem. Należy przy tym pamiętać, że oprócz oprysku konieczne jest podlewanie podłoża roślin odpowiednimi preparatami.
Zobacz także: Jakie szkodniki roślin pojawiają się wiosną jako pierwsze? Lepiej się przygotuj!
Larwy opuchlaków żerują w glebie. Na rynku dostępne są również środki chemiczne do oprysku zarówno przeciwko larwom, jak i dorosłym osobnikom - w ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność.
Opuchlaki - jak rozpoznać, że żerują w naszym ogrodzie?
Pierwszym objawem, który najłatwiej zauważyć, są zaokrąglone wygryzione dziury na brzegach liści - głównie w dolnych partiach rośliny, jako że opuchlaki nie potrafią latać. Te szkodniki najczęściej atakują truskawki, maliny i poziomki, brzoskwinie i winorośle, ale i rododendrony, azalie oraz cisy. Oprócz liści czarne chrząszcze atakują również pąki i pędy.
Szkody widać najczęściej wiosną. Zaatakowane rośliny zaczynają "usychać", a następnie umierają. Larwy chrząszcza są z kolei najbardziej aktywne jesienią i zimą. Po wyjęciu rośliny z gleby łatwo powinniśmy móc zaobserwować uszkodzone korzenie lub wciąż żerujące na nich larwy opuchlaków.
Jak wyglądają opuchlaki i ich larwy?
Opuchlaki to czarne lub ciemnobrązowe chrząszcze o wielkości ok. 1 centymetra (choć zdarzają się i 2-centymetrowe). Na pancerzu mogą występować jasne plamki. Czułki opuchlaków są bardzo widoczne.
Larwy opuchlaków są szarobiałe z brązową główką.
Opracowanie: redakcja serwisu