Spis treści
- Opuchlaki w ogrodzie. Oprysk
- Opuchlaki - jak rozpoznać, że żerują w naszym ogrodzie?
- Jak wyglądają opuchlaki i ich larwy?

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Zimą larwy opuchlaka raczej nie będą żerować, a ponadto w niskich temperaturach działanie wszelkich środków może być bardzo ograniczone. Proponuję po prostu stosować wspomniany Larvanem wiosną w odpowiednim okresie. Natomiast teraz może Pani stosować preparat z wrotyczu, który niczemu nie powinien zaszkodzić.
Inne porady tego eksperta
Opuchlaki w ogrodzie. Oprysk
Optymalny czas na walkę z opuchlakami to okres od marca do maja, następnie od sierpnia do października. Do oprysków można stosować wyciągi z wrotyczu lub preparaty z nicieniami - np. wspomniany wyżej Larvanem. Należy przy tym pamiętać, że oprócz oprysku konieczne jest podlewanie podłoża roślin odpowiednimi preparatami.
Zobacz także: Jakie szkodniki roślin pojawiają się wiosną jako pierwsze? Lepiej się przygotuj!
Larwy opuchlaków żerują w glebie. Na rynku dostępne są również środki chemiczne do oprysku zarówno przeciwko larwom, jak i dorosłym osobnikom - w ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność.
Opuchlaki - jak rozpoznać, że żerują w naszym ogrodzie?
Pierwszym objawem, który najłatwiej zauważyć, są zaokrąglone wygryzione dziury na brzegach liści - głównie w dolnych partiach rośliny, jako że opuchlaki nie potrafią latać. Te szkodniki najczęściej atakują truskawki, maliny i poziomki, brzoskwinie i winorośle, ale i rododendrony, azalie oraz cisy. Oprócz liści czarne chrząszcze atakują również pąki i pędy.
Szkody widać najczęściej wiosną. Zaatakowane rośliny zaczynają "usychać", a następnie umierają. Larwy chrząszcza są z kolei najbardziej aktywne jesienią i zimą. Po wyjęciu rośliny z gleby łatwo powinniśmy móc zaobserwować uszkodzone korzenie lub wciąż żerujące na nich larwy opuchlaków.
Jak wyglądają opuchlaki i ich larwy?
Opuchlaki to czarne lub ciemnobrązowe chrząszcze o wielkości ok. 1 centymetra (choć zdarzają się i 2-centymetrowe). Na pancerzu mogą występować jasne plamki. Czułki opuchlaków są bardzo widoczne.
Larwy opuchlaków są szarobiałe z brązową główką.
Opracowanie: redakcja serwisu