Jak uprawiać castano's, miniaturową różę i oliwkę europejską? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:50

Witam, na imieniny dostałam kilka roślin, ale zupełnie nie wiem, jak je uprawiać. Pierwszy z nich został już kupiony jako chory, bo ma zwijające i usychające liście - jego nazwa to castano's. Następny z kwiatów to miniaturowa różyczka w doniczce, a kolejny to oliwka europejska. Proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

Oliwka w donicy
Autor: GettyImages Oliwka uprawiana w donicy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów aranżacji ogródu w stylu śródziemnomorskim
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Castano's to Castanospermum australe – drzewo fasolowe, kastanospermum. W warunkach naturalnych (Australia) to wysokie drzewo, tworzące żółte kwiatostany podobne do naszej robinii akacjowej (popularnie zwanej akacją). W naszych warunkach nie stwarza dużych problemów. Lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Latem podlewamy umiarkowanie i co jakiś czas zraszamy odstaną wodą. Zimą należy zapewnić mu temperaturę 10-15°C i podlewać rzadko, ale podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Miniaturową różę należy ustawić w jasnym miejscu, a w południe - jeśli stoi na południowym lub południowo-zachodnim oknie - cieniować (np. arkuszem białego papieru). Podlewać umiarkowanie (nie może mieć zalanych korzeni). Gdy zakończy kwitnienie należy ograniczyć podlewanie i przenieść ją do chłodnego pomieszczenia (nie zasuszać całkowicie bryły korzeniowej). W marcu przyciąć pędy tak, by pozostało 4-5 pączków śpiących (małe "przytulone" do gałązek) - najwyższe powinny być skierowane na zewnątrz krzaczka. Przenieść w jasne ciepłe miejsce i podlewać. Pod koniec maja przesadzić do nowej większej doniczki i wynieść na zewnątrz lub posadzić w ogrodzie (może tam zimować okryta stroiszem). Oliwka europejska potrzebuje stanowiska słonecznego, żyznego przepuszczalnego podłoża i warstwy drenażu (np. keramzytu) na dnie. Przesadzać należy ją co roku, na początku marca. Gdy osiągnie znaczne rozmiary można wymieniać tylko wierzchnią warstwę. Nawozi się ją wiosną (3 tygodnie po przesadzeniu) i w lipcu. Latem można wystawić ją na zewnątrz. Na zimę należy umieścić ją w pomieszczeniu chłodnym o temperaturze poniżej 10°C (ale wyższej niż 4°C).

Inne porady tego eksperta