Jak przygotować ziemię pod uprawę warzyw? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

Jak prawidłowo przygotować ziemię pod uprawę warzyw bez użycia nawozów sztucznych. Na małym kawałku działki uprawiam warzywa, stosując jedynie kompost. Warzywa są małe i często, np. marchew jest porażana chorobą (rdzawe wżery w korzeniach) lub pietruszka nagle ciemnieje i usycha. Pozdrawiam Maria

Warzywniak na balkonie
Autor: GettyImages W warzywniaku na balkonie warzywa i zioła rosną w skrzynkach i doniczkach
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Cały problem tkwi w podłożu, które jest prawdopodobnie nieprzepuszczalne, gliniaste i bardzo wilgotne. To właśnie powoduje występowanie wielu chorób odglebowych, takich jak plamistość zgorzelowa czy mokra zgnilizna korzeniowych, powodowanych przez grzyby i bakterie. Najlepsze dla warzyw korzeniowych są gleby przepuszczalne, w których zbyt długo nie zalega dużo wilgoci. Prawidłowo przygotowane podłoże powinno być przed siewem dokładnie spulchnione. Jeśli zawiera dużo gliny trzeba dodać wraz z kompostem sporo piasku. Najlepiej przygotować zagony podwyższone - wtedy uprawa będzie łatwiejsza ze względu na szybsze odprowadzanie nadmiaru wilgoci, a i kręgosłup troszkę odciążymy. Dobre wyniki powinno dać również opóźnienie siewu o 2-3 tygodnie, kiedy gleba nieco przeschnie po mokrej wczesnej wiośnie. Dodatkowo proponuję stosowanie płodozmianu. Marchew i pietruszka uprawiana co roku w tym samym miejscu będzie chorować znacznie silniej. Proszę uprawiać je na zmianę np. z cebulą, to powinno również ograniczyć zawartość szkodliwych grzybów i bakterii w glebie. A jeśli zauważymy pierwsze objawy chorób, należy przeprowadzić opryski preparatem Grevit lub Biosept - oba są polecane do ekologicznej uprawy warzyw, ze względu na swoje właściwości odkażające, a przy okazji są całkowicie nieszkodliwe dla innych organizmów (produkowane są na bazie wyciągu z grejpfruta). Mimo to należy przy ich stosowaniu zachować ostrożność, gdyż działają drażniąco. Rękawice obowiązkowe! Życzę powodzenia.

Inne porady tego eksperta