Jak przygotować ziemię pod uprawę roślin w ogrodzie [Porada eksperta]
Witam, Wkrótce planuję rozpoczęcie prac związanych z zakładaniem ogrodu - aktualnie działka to teren budowy i nie wiem, od czego zacząć przygotowania. Ziemia, na której planuję założyć ogród to glina, sięgająca 7 m, nad nią oczywiście warstwa humusu, obecnie częściowo zebranego podczas prac fundamentowych. Bardzo proszę o informację w jakiej kolejności i w jaki sposób wykonywać prace. Czy: a) Glebogryzarką ,"przekopać" glinę i usunąć ręcznie chwasty + korzenie (do tej pory teren pokrywało zboże)? Odczekać następnie jakiś czas, aż wyrosną nowe chwasty i znów je usunąć - spryskać teren preparatem chwastobójczym? b) Po oczyszczeniu terenu z niechcianej flory - czy nawieźć piach (jeżeli tak, to w jakiej ilości) i znów glebogryzarką przemieszać go z gliną, aby polepszyć jej strukturę i zdolność przepuszczania wody? c) Następnie - nawieźć ziemi ogrodowej (również w jakiej ilości)plus rozsypać humus zebrany spod fundamentów domu - i tak przygotowany teren pozostawić do wiosny - wtedy wysiać trawę. Przed zimą chciałabym jedynie wykonać nasadzenia iglaków - bardzo proszę o informację, czy podsypywać je specjalistycznym podłożem dla iglaków (wybrać glinę i w to miejsce odpowiednia ziemia), czy wsadzić po prostu w dobrze przygotowaną glebę? Jakie Pana zdaniem odmiany są odpowiednie na moją działkę - wysoki poziom wod gruntowych, glina. Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Aksamitki to naturalne pułapki na nicienie
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
WitamNajlepszym i najskuteczniejszym oraz najzdrowszym (bez chemii) sposobem usunięcia chwastów wydaje się usunięcie ich razem z korzeniami (rozłogami) ręcznie. Dlatego kolejność prac wg mnie byłaby następująca: 1. ścięcie chwastów jeśli były bardzo wysokie, 2. przekopanie ziemi glebogryzarką i jak najdokładniejsze oczyszczenie gleby z chwastów, 3. dodanie piasku lub torfu z piaskiem do gliny i ponowne przekopanie całości, 4. można ewentualnie zamiast piasku zastosować humus spod fundamentów, 5. dobrze byłoby pozostawić ziemię do wiosny w tzw. ostrej skibie i dopiero wiosną znów spulchnić, oczyścić i wyrównać np. pod trawnik lub nasadzenia.
Jeśli chodzi o sadzenie iglaków na podmokłej i gliniastej glebie to raczej odradzam. Być może lepiej skupić się teraz na przygotowaniu gleby, a sadzenie rozpocząć wiosną?
Jeśli ma Pani już przygotowane miejsce i bardzo chce Pani posadzić iglaki to może dadzą radę żywotniki (czyli tuje), choina kanadyjska, cisy, niektóre świerki i modrzewie. Odradzam jałowce, cyprysiki i sosny - będą raczej słabo rosły i mogą chorować. Jeśli jednak gleba nie jest aż tak podmokła i jest na wierzchu wastwa humusu to można spróbować. Przed posadzeniem najlepiej byłoby wykopać duży dołek pod roślinę, na spód nasypać warstwę drenażu (np. gruby piach, drobny żwir) i dopiero posadzić rośliny w odpowiednim podłożu do iglaków.
Inne porady tego eksperta