Jak przygotować na zimę truskawki zwisające [Porada eksperta]
Czy na zimę trzeba obciąć wszystkie liście z truskawek zwisających i pozostawić tylko korzenie czy inaczej to zrobić. Proszę o radę.
Autor: GettyImages
Gdy uprawiamy truskawki pnące na balkonie, pamiętajmy o sprawdzaniu wilgotności podłoża w pojemniku
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Jesienią należy wyciąć te pędy truskawek zwisających, które owocowały. Przycięcie liści nie jest konieczne. Aby truskawki rosnące w pojemnikach dobrze przezimowały, można je jesienią zadołować (umieści w gruncie wraz z donicą), a część nadziemną przykryć (np. matą słomianą). Młode rośliny z odrostów też warto posadzić do ziemi i okryć – lepiej zniosą niską temperaturę. Można też przenieść donicę do pomieszczenia, ale musi być ono chłodne i widne. Panująca w nim temperatura oscylować koło 5 st.C (nigdy powyżej 10 st.C). Wiosną takie rośliny trzeba hartować przez tydzień, otwierając szeroko okno w pomieszczeniu (można też wynosić na zewnątrz) najpierw krótko, potem codziennie coraz dłużej. Dobrym sposobem na przezimowanie może być owinięcie donicy wraz z roślinami matą słomianą, kilkoma warstwami tektury falistej, albo włókniną zimową. W cieplejsze dni przedwiośnia warto okrycie rozchylać na kilka najcieplejszych godzin. Bardzo jest ważne (zwłaszcza gdy roślina zimuje w pomieszczeniu albo na zadaszonym balkonie) aby podłoże w donicy nie przeschło całkowicie. Trzeba sprawdzać jego stan (palcem) i co jakiś czas podlewać.
Inne porady tego eksperta