Jak przycinać pomidory koktajlowe? Czy obrywać wilki w pomidorach koktajlowych?

2023-07-27 11:33

Pomidory koktajlowe można z powodzeniem uprawiać w gruncie i w donicy, np. na balkonie. Jednak, aby cieszyć się obfitym plonem, musimy je odpowiednio podlewać i wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Wtedy będą zdrowe i pyszne. To nie jest trudne, dlatego warto dowiedzieć się, jak przycinać pomidory koktajlowe.

Spis treści

  1. Jak przycinać pomidory koktajlowe?
  2. Czy obrywać wilki w pomidorach koktajlowych?
  3. Kiedy przycinać pomidory koktajlowe?
  4. Czy można nie przycinać pomidorów koktajlowych?
  5. Jakie stanowisko najlepsze dla pomidorów koktajlowych?
  6. Uprawa pomidorów koktajlowych w pojemnikach
  7. Jak podlewać pomidory koktajlowe?

Jak przycinać pomidory koktajlowe?

W przypadku pomidorów koktajlowych na pewno należy usuwać dolne liście na wysokość kilkunastu centymetrów nad ziemią, aby nie przenosiły się na roślinę choroby z wilgotnego podłoża. Przez cały okres wegetacji należy również usuwać pędy i liście chore oraz te rosnące w zbytnim zagęszczeniu. W fazie dojrzewania owoców należy z krzaczków usuwać wszystkie liście, które zaczynają żółknąć lub schnąć. 

Cięcie krzewów pomidorów zależy od tego, na ile pędów chce się je prowadzić. Najlepiej pozostawić jeden do trzech silnych pędów. Im więcej pędów, tym większe powinny być odległości pomiędzy krzaczkami.

Czy obrywać wilki w pomidorach koktajlowych?

Zdecydowanie tak. Kiedy już wyprowadzimy główne pędy wystarczy już tylko uszczykiwać małe pędy nazywane "wilkami", które rosną w kątach liści. Robi się to po to, żeby rośliny nie tworzyły zbyt dużo liści i pędów, a tylko owoce.

Wilki najlepiej jest uszczykiwać palcami kiedy są jeszcze małe. Większe usuwamy sekatorem, aby nie uszkodzić rośliny.

Kiedy przycinać pomidory koktajlowe?

Przycinanie krzaków pomidorów wykonujemy od momentu ich zasadzenia, następnie wzrostu i owocowania.

Czy można nie przycinać pomidorów koktajlowych?

Można. Pomidorków będzie wtedy nawet więcej, ale będą bardzo drobne i mniej smaczne. Krzaczki wtedy są ciężkie od nadmiaru liści i owoców, mogą się łamać.

Jakie stanowisko najlepsze dla pomidorów koktajlowych?

Zdecydowanie słoneczne i zaciszne. Jeśli chcemy uprawiać je na balkonie, to najlepsze będą te o wystawie wschodniej i zachodniej (balkony skierowane na południe zbyt mocno się nagrzewają).

Uprawa pomidorów koktajlowych w pojemnikach

Olbrzymią zaletą pomidorów koktajlowych jest to, że możemy uprawiać je nawet wtedy gdy nie mamy własnego ogrodu, np. na balkonie czy tarasie. Doskonale bowiem nadają się do uprawy w pojemnikach. 

Sadzimy je pojedynczo w dużych doniczkach (min. 5 l), ewentualnie po kilka sadzonek w większych pojemnikach o głębokości co najmniej 30 cm. Każdy pojemnik musi mieć otwór umożliwiający odpływ wody.

Jak podlewać pomidory koktajlowe?

Pomidory koktajlowe potrzebują regularnego podlewania - najlepiej robić to rano co 2-3 dni, a podczas upałów nawet codzienne. Wodę należy lać do podłoża, nie mocząc rośliny, gdyż to sprzyja rozwojowi chorób.