Spis treści

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Proponuję zakupić środek przeciw mrówkom, których jest teraz sporo w sprzedaży. Obecność mrówek świadczy też o występowaniu mszyc, dlatego też warto jednocześnie zwalczać mszyce na roślinie. Mrówki nie lubią też określonych zapachów, np. octu, cynamonu (sprawdza się w ogrodzie, bo wysypany wśród roślin odstrasza mrówki).
Inne porady tego eksperta
Dlaczego w domu są mrówki?
Mrówki najczęściej poszukują wody lub jedzenia. W naszych domach znajdą resztki jedzenia - słodycze, owoce i produkty bogate w białko i cukier. I chociaż wydaje nam się, że najczęściej mrówki są w kuchni, równie często spotykamy je w łazience.
Do przetrwania potrzebują wody, dlatego chętnie odwiedzają okolice zlewów czy rur.
Jakich roślin nie lubią mrówki?
Są takie rośliny czy zioła, za którymi mrówki nie przepadają. Wśród nich są:
- wrotycz,
- pietruszka naciowa,
- pieprz ziołowy,
- majeranek,
- piołun,
- lawenda,
- tymianek,
- mięta polna.
Okazuje się, że mrówki nie lubią także soli, kawy i cynamonu.
Domowe sposoby na mrówki
Lubisz przygotowywać domowe mikstury? Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj nim miejsca, gdzie często przebywają mrówki. Okazuje się, że ocet zakłóca ich ślady zapachowe.
Dobrą mieszkanką jest także woda z cytryną. Zadziała podobnie jak ocet - wystarczy spryskać lub przetrzeć taką miksturą powierzchnię, gdzie przychodzą mrówki.