Jak opryskiwać czereśnie przeciw mszycom? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:15

Witam, mam pytanie: jak pryskać czereśnie? Jak to się robi: czy każdą gałąź muszę opryskać, by wytępić mszyce - bo mam ich tysiące.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Czereśnie i wiśnie są zasiedlane przez mszycę wiśniowo-przytuliowa. Pierwotnymi żywicielami są właśnie wiśnie i czereśnie, a żywicielami wtórnymi - przytulia i przetacznik. Są to czarne i błyszczące mszyce, które tworzą liczne kolonie na końcach młodych pędów i szczytowych liściach. Pod wpływem wydzielanej śliny mszyc liście marszczą się i skręcają się tworząc skupienia liści. Uszkodzone liście z czasem zasychają i czernieją. Drzewa zaatakowane przez te mszyce wyglądają jakby zostały osmolone (opalone). Pędy gorzej rosną i skręcają się. Owoce nie dorastają do normalnej wielkości i mogą opadać przedwcześnie. Mszycę wiśniowo-przytuliową należy zwalczać w momencie pojawienia się kolonii mszyc. Zalecam najpierw zastosować Pirimor 500 WG - środek ochrony roślin szczególnie bezpieczny dla owadów pożytecznych. Dozwolone pyretroidy należy stosować, gdy temperatura jest niższa niż 20 stopni Celsjusza. Przy wykonywaniu zabiegu należy opryskać dokładnie każde skupienie liści, w którym żerują mszyce. Nie należy opryskiwać miejsc, w których nie ma mszyc. Skupiamy się tylko na na końcach młodych pędów i szczytowych liściach, gdzie jest najwięcej mszyc.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.