Jak opryskiwać czereśnie przeciw mszycom? [Porada eksperta]
Witam, mam pytanie: jak pryskać czereśnie? Jak to się robi: czy każdą gałąź muszę opryskać, by wytępić mszyce - bo mam ich tysiące.
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Czereśnie i wiśnie są zasiedlane przez mszycę wiśniowo-przytuliowa. Pierwotnymi żywicielami są właśnie wiśnie i czereśnie, a żywicielami wtórnymi - przytulia i przetacznik. Są to czarne i błyszczące mszyce, które tworzą liczne kolonie na końcach młodych pędów i szczytowych liściach. Pod wpływem wydzielanej śliny mszyc liście marszczą się i skręcają się tworząc skupienia liści. Uszkodzone liście z czasem zasychają i czernieją. Drzewa zaatakowane przez te mszyce wyglądają jakby zostały osmolone (opalone). Pędy gorzej rosną i skręcają się. Owoce nie dorastają do normalnej wielkości i mogą opadać przedwcześnie. Mszycę wiśniowo-przytuliową należy zwalczać w momencie pojawienia się kolonii mszyc. Zalecam najpierw zastosować Pirimor 500 WG - środek ochrony roślin szczególnie bezpieczny dla owadów pożytecznych. Dozwolone pyretroidy należy stosować, gdy temperatura jest niższa niż 20 stopni Celsjusza. Przy wykonywaniu zabiegu należy opryskać dokładnie każde skupienie liści, w którym żerują mszyce. Nie należy opryskiwać miejsc, w których nie ma mszyc. Skupiamy się tylko na na końcach młodych pędów i szczytowych liściach, gdzie jest najwięcej mszyc.
Inne porady tego eksperta