Jak i kiedy rozmnażać leszczynę przez sadzonki pędowe [Porada eksperta]
W jakim okresie najlepiej rozmnażać leszczynę przez sadzonki pędowe - czyli kiedy najlepiej pobierać zdrewniałe pędy leszczyny, aby się ukorzeniły: wiosną czy jesienią?
Autor: Magdalena Michalak
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Fragmenty zdrewniałych pędów leszczyny na sadzonki pobiera się jesienią (wrzesień-listopad), gdy roślina pozbawiona jest liści. Pęd przycina się pod pąkiem najniższym i tuż powyżej pąka wierzchołkowego (sadzonka powinna mieć grubość ołówka i co najmniej dwie pary dobrze rozwiniętych pąków). Sadzonki, po zanurzeniu końcówki w ukorzeniaczu, wtyka się do doniczek wypełnionych wilgotnym piaskiem, tak aby 2/3 znalazło się pod ziemią i przechowuje w chłodzie (0-5 st.C) do wiosny. Podłoże musi być cały czas lekko wilgotne. Wiosną po zahartowaniu można przenieść je na rozsadnik, a gdy wypuszczą liście – na miejsce stałe.
Inne porady tego eksperta