Iglaki wokół stawu [Porada eksperta]

2013-01-10 12:46

Mam działkę ze stawem (około 800 m2). Teren jest podmokły, za stawem jest rzeczka. Między stawem a rzeczką planuję posadzić iglaki. Jaki gatunek byłby najlepszy (nie mogą to być tuje i cyprysiki)? Przewiduję również drzewa liściaste, ale ze względu na spadające liście do stawu, jedną stronę zbiornika chcę obsadzić tylko iglakami. Nie myślę o sadzeniu drzew w jednym rzędzie, tylko w sposób bardzo nieregularny. Chcę aby każde drzewo po podrośnięciu prezentowało się w całej okazałości.

Drzewa iglaste w ogrodzie
Autor: GettyImages Drzewa iglaste w ogrodzie
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Na tereny podmokłe najlepiej nadają się: - cypryśnik błotny (Taxodium distichum) - po 30 latach osiąga ok. 10 m wysokości, najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ma sezonowe igły, jesienią brązowe, opadają z drobnymi pędami; - metasekwoja chińska (Metasequoja glyptostroboides) - najlepiej rośnie w pełnym słońcu, toleruje też półcień, po 30 latach osiąga ok. 12 m wys., ma sezonowe igły, jesienią złociste. Na glebach wilgotnych dobrze czują się też: - choina kanadyjska (Tsuga canadensis), - świerk kaukaski (Picea orientalis) potrzebuje gleb wilgotnych, ale nie błotnistych, - sosna górska odmiana błotna (Pinus mugo var. rostata) - rzadko spotykana odmiana, w Polsce rosnąca w stanie dzikim na torfowiskach w Borach Nowotarskich. Jest wielopiennym drzewem, dorasta do 10 m wysokości.

Inne porady tego eksperta