Iglaki na gliniastą glebę [Porada eksperta]
Witam. Chciałabym prosić o radę jaki typ iglaka rosnącego na wysokość od 2 m do 3-4 m można posadzić na glinie? Mamy z mężem problem, bo droga do naszego domu wyłożona jest gliną. Dom jest usadowiony w miarę wysoko, dlatego droga jest pod górę. Niedługo pojawi się tam kamień, ale wcześniej chciałabym posadzić jakieś rośliny, które będą zakrywały nas z boków. Bardzo podobają mi się tuje, ale znajomy mówił nam, że tuje nie tolerują gliny i nie ukorzenią się na spadku.
Autor: Piotr Mastalerz
Iglaki płożące (na przykład jałowce) posadozne przed oknem spowodują, że patrząc z pokoju, nawet jesienią i bezśnieżną zimą będziemy mieli przed oczami zieleń
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Iglaki żywopłotowe, które znoszą nieco cięższą (gliniastą) glebę to na przykład cisy lub choiny kanadyjskie. Polecam odmiany cisa pośredniego: 'Hicksii' lub 'Hilli'. Choinę kanadyjską można zastosować jako strzyżony żywopłot. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że na bardzo ciężkiej glinie każdy iglak może się "męczyć" i kiepsko rosnąć. Może warto byłoby spróbować jednak z krzewami liściastymi, które zniosłyby takie warunki, na przykład dereń biały w odmianach: 'Spaethi', 'Elegantissima', 'Aurea' i innych.
Inne porady tego eksperta