Iglaki [Porada eksperta]
Bardzo proszę o informację o iglakach: Czy tylko jałowiec nie może rosnąć obok gruszy? Czy jałowiec też ma negatywny wpływ na inne drzewa owocowe i rośliny? Czy inne iglaki też mają zły wpływ na drzewa owocowe i rośliny?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Rdza gruszy i jałowca jest chorobą wywoływaną przez grzyba dwudomowego, który w pierwszej fazie rozwija się na gruszy, w drugiej na jałowcu. W części literatury fachowej można znaleźć informację, że drugim żywicielem rdzy jest jałowiec sabiński, w innych publikacjach informacja jest ogólniejsza- że jałowce (np. w tekście Merodyka Integrowanej Produkcji Gruszek opublikowanym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, czyli źródło wiarygodne). Sądze więc, że należy się wystrzegać sadzenia obok gruszy wszelkich gatunków i odmian jałowców (albo stosować, co roku opryski odpowiednimi preparatami chemicznymi w odpowiednich terminach). Podobnie sąsiedztwo świerków i modrzewi sprzyja inwazjii mszycy świerkowo-modrzewiowej zwanej ochojnikiem, a porzeczki posadzone w pobliżu sosny wejmutki mogą spowodować rozwój rdzy wejmutkowo-porzeczkowej, która spowoduje najpierw wyciekanie żywicy, a później obumarcie tych sosen. Kolejnym popularnym duetem są berberys pospolity i żyto - żywiciele rdzy źdźbłowej (na kłosach sporysz, czyli toksyczny przetrwalnik grzyba, szkodliwy dla wątroby).
Inne porady tego eksperta