Hiacynty przesadzone do ogrodu słabo kwitną [Porada eksperta]

2019-01-22 15:16
Hiacynty
Autor: GettyImages Hiacynty

W ubiegłym roku kupiłam piękne hiacynty w doniczkach. Przesadziłam je do ogródka, gdzie pięknie nadal kwitły. Po przekwitnięciu nie wysadzałam cebulek z ziemi, miałam nadzieję, że w tym roku na wiosnę będą kwitły ponownie, ale niestety zakwitły w niewielkim stopniu. Kwiaty są bardzo małe i prawie dzikie. Proszę o radę jak należy pielęgnować hiacynty, aby pięknie kwitły.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Hiacynty nie mają wielkich wymagań. Przyczyną słabszego kwitnienia w tym roku może być to, że były pędzone, czyli przygotowywane do kwitnienia w odpowiednim czasie. Ale może być też tak, że nie został spełniony któryś z poniższych warunków ich uprawy:

  • Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebuli.
  • Powierzchnię ziemi należy wyrównać, aby w zagłębieniach (zwłaszcza wokół nasady cebuli) nie zbierała się woda, bo to zimą może być dla hiacyntów niebezpieczne.
  • Hiacynty najlepiej rosną w lekkim, przepuszczalnym, żyznym podłożu o odczynie obojętnym. Nie tolerują gleb bardzo kwaśnych lub podmokłych.
  • Stanowisko powinno być zaciszne, słoneczne lub lekko zacienione.
  • Zimą cebule warto okryć (np. gałęziami drzew iglastych lub trocinami), bo hiacynty są dość wrażliwe na mróz.
  • Wiosną po rozpoczęciu wzrostu należy zasilić je nawozem wieloskładnikowym dla roślin cebulowych.
  • Jeżeli wiosna jest sucha, hiacynty te trzeba podlewać.
  • Po kwitnieniu warto usunąć uschnięte kwiaty, aby pobrane substancje odżywcze zasilały cebule (nie należy dopuszczać do zawiązywania się nasion, bo to osłabia przyrost cebul).

Aby w przyszłym roku hiacynty lepiej kwitły, należy poprawić ewentualne błędy uprawy. Warto też wykopać cebule na początku lata, osuszyć, oczyścić z ziemi, umieścić w suchym, przewiewnym miejscu i ponownie posadzić we wrześniu. Aby uchronić hiacynty przed chorobami grzybowymi i wirusowymi, warto podlewać je (zgodnie z instrukcją) preparatem Biosept 33 sl, Grevit lub innymi pochodzenia naturalnego.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.