Hebe [Porada eksperta]
Mam Hebe vernicosa, ale usechł mi cały środek, nie wiem co źle robię, tak na marginesie nie mam dobrej reki do kwiatów, może za mało lub za dużo podlewam . Proszę o pomoc.
Autor: GettyImages
W ofercie szkółek ogrodniczych znajdziemy gatunki i odmiany hebe nadające się do uprawy w gruncie w naszym klimacie
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Różne gatunki rodzaju Hebe należą do grupy roślin wrzosowatych. Porastają tereny w Tasmanii, Nowej Zelandii, Chile i na Nowej Gwinei. Opady są tam obfite, powietrze wilgotne, a zimy krótkie i łagodne. Jednak hebe sprawdzają się też w warunkach naszego chłodniejszego klimatu umiarkowanego, w którym zimy są ostrzejsze a lata upalne i suche. Mogą rosnąć jako rośliny okrywowe, w ogrodach skalnych, na mieszanych rabatach, oraz w pojemnikach. Wymagają gleby przepuszczalnej i próchnicznej, wilgotnej, o odczynie kwaśnym (pH = 4,5-5,5), można więc sadzić je w specjalistycznym podłożu przeznaczonym np. dla wrzosów i wrzośców. I zasilać nawozem dla roślin kwasolubnych (wrzosowatych). Powierzchnię wokół roślin warto wyściółkować przekompostowaną korą sosnową aby zmniejszyć utratę wilgoci z podłoża. Podczas suszy trzeba je regularnie podlewać. Na zimę zaś należy je okryć stroiszem (gałązki roślin iglastych) lub włókniną, głównie aby chronić je przed wpływem mroźnych, wysuszających wiatrów. Jeżeli roślina miała zapewnione odpowiednie warunki, przyczyną zamierania może być choroba grzybowa. Taką roślinę najlepiej usunąć.
Inne porady tego eksperta