Grusza nie owocuje - sprawdź jak sobie z tym poradzić

2024-07-16 14:49

Posadzona grusza ma już 5 lat. Ani razu nie zakwitła. Czasami choruje. Wówczas końce liści mają czarny kolor. Po opryskach pojawiają się nowe przyrosty. Co jest powodem, że drzewko nie owocuje?

Grusza
Autor: Getty Images/Michael Derrer Fuchs
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Przydałoby się nieco więcej informacji. Jaka to odmiana gruszy, czy wykształcają się pąki kwiatowe, czy nawet ich brak. Po takim czasie grusza może być jeszcze w okresie młodocianym (juwenilnym), ale to raczej rzadkość i raczej powinna już kwitnąć. Jeśli brak kwiatów, powodem może być surowa zima, która mogła spowodować przemarznięcie drzewa i w efekcie brak wykształcenia pąków kwiatowych. Jeśli jednak pąki są, ale nie dochodzi do kwitnienia, przyczyną mogą być przymrozki, choroby drzewa lub szkodniki, np. kwieciaki - chrząszcze, które składają wiosną jaja do zamkniętych pąków kwiatowych, a wylęgające się larwy wyjadają wnętrze pąka, powodując jego zamieranie i tym samym nie dopuszczając do kwitnienia. Takie wyjaśnienie jednak jest raczej wątpliwe, gdyż bardzo rzadko zdarza się tak duże nasilenie występowania tego szkodnika, aby zniszczeniu uległy wszystkie pąki kwiatowe. Jeśli faktycznie to te chrząszcze powodują takie szkody, należy wczesną wiosną, w okresie nabrzmiewania pąków liściowych (najczęściej na przełomie lutego i marca) przejrzeć dokładnie gałęzie gruszy. Jeśli znajdzie Pan drobne, brunatnoszare chrząszcze z charakterystycznym długim "ryjkiem", to właśnie kwieciaki. Oprysk wykonujemy w okresie pękania pąków liściowych (najczęściej przypada to w okolicach marca). Polecane środki: Mospilan, Owadofos, Winylofos. Kolejną lustrację pędów w poszukiwaniu chrząszczy wykonujemy na przełomie maja i czerwca. Jeśli znajdziemy dorosłe chrząszcze - wykonujemy ponownie oprysk - zwykle na początku czerwca. Jeśli moje przypuszczenia nie okażą się słuszne - proszę o zdjęcia i dokładniejszy opis kondycji drzewa. Być może wtedy zdołam pomóc. Jeśli chodzi o opisywane przez Pana czarne końce liści, to są to najprawdopodobniej grzyby sadzakowe - efekt uboczny żerowania miodówki - wyrosłe na wydzielanej przez nią na liście rosie miodowej.

Inne porady tego eksperta