Gnojówka z mniszka - do czego służy gnojówka z mleczu? Jak ją zrobić? Czego nie podlewać gnojówką z mniszka?

2024-05-15 12:01

Gnojówka z mniszka lekarskiego z kwiatami zawiera wiele związków, które są bardzo korzystne dla roślin. To niezwykły i tani nawóz. W artykule wyjaśniamy, jakie właściwości ma gnojówka przygotowana z kwiatów mniszka, a jakie z liści. Podpowiadamy, jak zrobić i jak stosować gnojówkę z mniszka lekarskiego. Dowiesz się też, czego nie podlewać gnojówką z mleczu.

Spis treści

  1. Co zawierają kwiaty i liście mniszka lekarskiego?
  2. Gnojówka z mniszka lekarskiego - kiedy i z czego robić?
  3. Czego nie podlewać gnojówką z mniszka?
  4. Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego?
  5. Zastosowanie gnojówki z mniszka
  6. Gnojówka z mniszka na pomidory
#MuratorOgoroduje: Nawożenie trawnika
Materiał sponsorowany

Co zawierają kwiaty i liście mniszka lekarskiego?

Wszystkie części mniszka zawierają sok mleczny, którego głównym składnikiem jest taraksacyna. To właśnie tej substancji mniszek lekarski w dużej mierze zawdzięcza swoje właściwości lecznicze. W soku mlecznym dodatkowo znajdują się m.in. białka i żywica. Z kolei w kwiatach można znaleźć flawonoidy i sole mineralne, takie jak potas, fosfor, magnez, siarka i krzem. Są one też skarbnicą witaminy C. Liście mniszka również zawierają witaminę C, a ponadto kwas foliowy, a także wiele składników mineralnych tj. potas, mangan, żelazo, wapń.

Gnojówka z mniszka lekarskiego - kiedy i z czego robić?

Gnojówkę z mniszka lekarskiego można zrobić z kwiatów, liści lub z kwiatów i liści. Jaki rodzaj gnojówki będziemy robić, zależy od tego jakiego nawozu potrzebujemy. Jeżeli potrzebujemy gnojówki bogatej w potas, mangan, żelazo, wapń, wybierzmy liście mniszka. Jeżeli nasz nawóz ma być bogaty w potas, fosfor, magnez, siarkę i krzem, wybierzmy kwiaty mniszka. Nawóz z liści i kwiatów będzie zawierał wszystkie wymienione składniki.

Trzeba wiedzieć, że mniszek zawiera największe bogactwo cennych składników w okresie kwitnienia, czyli w kwietniu lub w maju. Wtedy jest też najłatwiej pozyskać materiał do gnojówki, gdyż roślina kwitnie masowo. Nawóz można robić też w lipcu, ale wtedy trudniej zebrać mniszek z kwiatami.

Czego nie podlewać gnojówką z mniszka?

Gnojówka z kwiatami ma lekko kwaśny odczyn (pH 6), dlatego jest odpowiednia dla roślin kwasolubnych np. azalii, wrzosów, hortensji i rododendronów. Nawóz z samych liści mniszka ma odczyn obojętny lub lekko zasadowy.

Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego?

  • Na początek zbieramy mniszek lekarski – świeże kwiaty lub liście lub jedno i drugie.
  • Układamy mniszek na dnie wiaderka na około 1/3 jego wysokości (można rozdrobnić, nie ubijamy).
  • Następnie zalewamy rośliny wodą, najlepiej deszczówką (w przypadku roślin kwasolubnych) lub wodą z kranu.
  • Całość odstawiamy w cieniste albo półcieniste miejsce.
  • Po kilku dniach zawartość wiaderka zaczyna fermentować, pojawiają się bąbelki.
  • Po około tygodniu najeży zamieszać gnojówkę.
  • Nawóz jest gotowy po około 2-4 tygodniach. Czas fermentacji zależy od temperatury powietrza. Im cieplej tym szybciej będzie gotowa. Gnojówka jest gotowa kiedy na jej powierzchni przestają się pojawiać bąbelki.

Zastosowanie gnojówki z mniszka

Tak przygotowaną gnojówka podlewany rośliny w rozcieńczeniu 1:10 (1 część gnojówki, 10 części wody). Nawozem takim podlewać możemy np. maliny, agrest, porzeczki, truskawki, drzewa owocowe, borówkę amerykańską, winorośl. Warzywa również można zasilać w ten sposób np. jarmuż, kapustę, paprykę, pomidory.

Rozcieńczona gnojówka dobra jest również do zasilania jałowej gleby, gdyż są w niej pożyteczne mikroorganizmy, które pobudzają procesy glebowe. Gnojówka przyśpiesza tez proces kompostowania. Jej resztki zalecamy wyrzucać na kompost.

Gnojówka z mniszka na pomidory