Glicynia przemarzła i słabo rośnie [Porada eksperta]

2014-07-03 12:10

Witam, mam w ogrodzie glicynię. Mimo że w ubiegłym roku pięknie rosła, to niestety przemarzła tej zimy (mimo że mrozów nie było). Odbiła wiosną od głównego pnia, ale teraz bardzo słabo rośnie. Jak na glicynię można by powiedzieć wcale. Co zrobić, by zaczęła rosnąć? Nie zauważyłem żadnych szkodników, choć lubi ją mszyca.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Glicynie nie lubią przeciągów - przemarznięcie zapewne spowodował mroźny wiatr - mimo łagodnej zimy wiele roślin ucierpiało w tym roku od jesiennych lub wiosennych przymrozków (zależnie od okolicy), które przychodziły niespodziewanie po okresie ciepłych dni. Kolejną przyczyną słabej kondycji glicynii może być nadmiar wody w podłożu, zwłaszcza w okresie bezlistnym. Pomocne będzie zasilanie rośliny. Dobrze jest na przykład kilka razy w sezonie rozkładać pod glicynią kompost. Może dobrze zrobi jej też przycięcie w lipcu młodych pędów w ten sposób, aby pozostało na nich po 5 liści.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE