Fruwające owady na trawniku: rolnice [Porada eksperta]

2013-02-07 9:54

Witam. Od miesiąca na moim trawniku pojawiły się fruwające owady wielkości około 2 cm, wyglądem przypominające małe ćmy. Nie wiem, co to jest i jak należy z tym walczyć. Proszę o poradę. Pozdrawiam Danuta

Trawnik
Autor: GettyImages Trawnik jak zielony dywan
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Prawdopodobnie są to rolnice. Rolnice są szare, z ciemniejszymi skrzydłami przednimi i białawymi skrzydłami tylnymi. Motyle są aktywne wieczorem i w nocy (są nazywane ćmami). U gatunków, które dają dwa pokolenia w roku, dorosłe gąsienice przepoczwarczają się w końcu lipca w glebie, a począwszy od sierpnia następuje wylot motyli i rozwój II pokolenia. Gąsienice żerują do późnej jesieni, po czym schodzą do głębszych warstw gleby na zimowanie. Gąsienice rolnic są wydłużone, walcowate, dość grube, z wyraźną głową i ośmioma parami nóg, najczęściej szare, ziemiste lub oliwkowe, z ciemniejszym lub jaśniejszym pasem biegnącym wzdłuż grzbietu. Strona brzuszna jest jaśniejsza. W stanie spoczynku lub zaniepokojone zwijają się spiralnie. Młode gąsienice pozostają na roślinach również w dzień, później (po trzeciej wylince) chowają się na dzień do gleby, a na żerowanie wychodzą wieczorem i w nocy. Gąsienice rolnic uszkadzają trawy na trawnikach i wiele roślin uprawnych. Charakterystyczne objawy uszkodzeń to podgryzione u nasady rośliny, które wciągane są częściowo do ziemi. Liczniejszy pojaw gąsienic powoduje całkowite zamieranie roślin na dużych powierzchniach. Zimują dorosłe gąsienice w glebie. Wczesną wiosną wychodzą na żer uzupełniający, po czym przepoczwarczają się w kolebkach ziemnych. Wylot motyli rozpoczyna się w końcu maja i trwa do końca września. Samice rolnic składają 600-1000 jaj na rośliny żywicielskie lub obok na powierzchnię gleby. Po około 2 tygodniach wylęgają się gąsienice, dając początek nowemu pokoleniu. Aby ograniczyć liczebność rolnic na plantacjach roślin zbożowych należy niszczyć chwasty w uprawach i w ich sąsiedztwie, gdyż zachwaszczenie sprzyja rozwojowi młodocianych stadiów gąsienic. Kwitnące chwasty nęcą motyle rolnic, dla których nektar stanowi pokarm warunkujący możliwość rozmnażania się. Należy też zaorywać pobliskie ugory, gdzie szkodniki znajdują dobre warunki do rozwoju. Ograniczamy im w ten prosty sposób dostęp do pokarmu "zastępczego". Intensywna uprawa gleby (zabiegi agrotechniczne) niszczy część gąsienic lub zmusza rolnice do opuszczenia siedliska. Przy masowym wystąpieniu w danym rejonie należy przeprowadzić dezynsekcję gleby, stosując przed siewem preparaty doglebowe zalecane przy zwalczaniu pędraków i drutowców. Osobników dorosłych (ciem) zwykle nie zwalcza się.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają