Ficus microcarpa Ginseng gubi liście - co robić? [Porada eksperta]

2018-11-28 16:25

Kupiłem ficusa microcarpa i tego samego dnia wybrałem się do sklepu ogrodniczego po poradę, jak podlewać, pielegnować itd. zaproponowano mi zmienić ziemię, bo drzewko było w jakimś torfie z włóknami kokosa - i tak też zrobilem. Minęło jakieś 3 tygodnie i ficus traci ciągle liście czytałem, że to normalne, bo musi się zaklimatyzować do nowego otoczenia. Trochę się obawiam, czy może ja coś robię źle. Proszę o jakieś porady.

Ficus microcarpa 'Ginseng'
Autor: GettyImages Ozdobą fikusa microcarpa sa także grube i poskręcane korzenie powietrzne
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Figowce (fikusy) nie lubią zmiany miejsca, więc przeniesione w inne warunki odchorowują to i zrzucają liście. Również przesadzanie to poważny stres dla rośliny (zwłaszcza w innym terminie niż marcowy). W okresie wegetacji należy fikusa podlewać umiarkowanie – ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna. Przy stałej temperaturze i regularnym podlewaniu zbliżoną ilością wody zapewnia się roślinie stabilność. Od października do lutego fikusy przechodzą okres spoczynku i wtedy w miejscu gdzie stoją powinna panować temperatura 12-15 st.C (ale nie niższa). Zimą taka temperatura bywa na parapecie (ale jeśli okna są szczelne będzie za ciepło). Należy też fikusa microcarpa podlewać oszczędnie, bo lepiej żeby miał za sucho niż za mokro (można podłoże zraszać spryskiwaczem). Nie wolno całkowicie przesuszyć bryły korzeniowej. Jeszcze groźniejsze jest, gdy korzenie stoją w wodzie, bo w dnie doniczki brak otworów odpływowych. Od marca ficusa microcarpa należy podlewać coraz obficiej i nawozić nawozem dla roślin o zielonych liściach, a jeszcze lepiej specjalnym nawozem dla fikusów (gdy roślina słabo rośnie warto zmniejszyć dawkę o połowę – inaczej w donicy zgromadzą się niewykorzystane związki chemiczne, co jest szkodliwe). Nie należy się niecierpliwić – wiosną fikus znowu rozpocznie wegetację.

Inne porady tego eksperta