Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany wybrać do przydomowego sadu? Ekspert radzi

2024-07-15 14:33

Na terenie o powierzchni 10 arów chciałabym posadzić drzewa i krzewy owocowe, ale nie wiem na jakie odmiany się zdecydować. Proszę o radę - zgłosiła nam Czytelniczka. Nasz ekspert radzi, jakie odmiany dobrać - odporne na szkodniki, choroby i warunki pogodowe - oraz jaki sad przy domu sprawdzi się najlepiej. Sprawdź, co wybrać.

Drzewka i krzewy owocowe do małego ogrodu
Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko Drzewami o płaskiej koronie, rozpiętej na specjalnej konstrukcji (najczęściej odmiany jabłoni i gruszy) można podzielić ogród na wnętrza, osłonić taras, oddzielić strefę wejścia

Spis treści

  1. Stare odmiany drzew owocowych - jakie to są?
  2. Planowanie sadu przydomowego. O czym warto pamiętać?
  3. Przydomowy sad - jakie podłoże?
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Do przydomowego sadu proponowałabym stare odmiany drzew i krzewów owocowych. Są one odporne na choroby i szkodniki, wytrzymują niską temperaturę, mają różne cechy, które pozwalają dobrać odpowiednie odmiany do lokalnego klimatu i własnych upodobań (są wczesne i późne, deserowe i na przetwory, albo do przechowywania). Warto stworzyć sad wielogatunkowy, czyli posadzić po kilka jabłoni, grusz, śliw, w zacisznym miejscu morele czy brzoskwinie, bo taka „mieszanka” dobrze wzajemnie na siebie oddziałuje. Warte zainteresowania są nieco zapomniane dziś morwy i dereń jadalny, a także krzewy aronii, jagoda kamczacka i odmiany jarzębu pospolitego (jarzębiny) o owocach pozbawionych goryczki (nadają się na nalewki i konfitury do mięsa).Warto też sadzić po kilka drzew jednego gatunku, nawet jeśli w opisie określane są jako samopylne.

Inne porady tego eksperta

Stare odmiany drzew owocowych - jakie to są?

Stare odmiany wracają do łask, a wraz z nimi nazwy, które pamiętamy z dzieciństwa. Czego zatem szukać, wybierając odmiany do przydomowego sadu?

Jabłonie

  • Kosztela,
  • Papierówka lub oliwka żółta,
  • Antonówka.

Grusze

  • Plebanka,
  • Dobra Ludwika,
  • Bergamotka złocista.

Śliwy

  • Lubaszka,
  • Renkloda zielona,
  • Węgierka zwykła.

Planowanie sadu przydomowego. O czym warto pamiętać?

Planując sad, warto zarezerwować dla każdego drzewa odpowiednią ilość miejsca. Czereśnie, jabłonie, grusze i orzechy włoskie potrzebują go najwięcej. Jedno drzewo będzie potrzebować nawet 9–6 m². Wiśnie, śliwy, brzoskwinie i morele - ok. 5 m². Stanowiska powinny być odpowiednio nasłonecznione - to szczególnie ważne w przypadku jabłoni.

Zobacz także: Aranżacja ogrodu: pomysły na drzewa w ogrodzie. INSPIRACJE

Brzoskwinie, morele, winogrona i jeżyny powinny być dodatkowo osłonięte przed silnym wiatrem - to gatunki ciepłolubne.

Przydomowy sad - jakie podłoże?

Podłoże sadu powinno być żyzne, przepuszczalne i o odczynie zbliżonym do obojętnego. Jeżeli planujemy sadzić żurawinę wielkoowocową i borówkę wysoką - trzeba pamiętać, że te rośliny wymagają podłoża o odczynie kwaśnym.

W przypadku wiśni trzeba wziąć pod uwagę odpowiedni poziom wód gruntowych - nie powinien być on mniejszy niż 1,2–1,5 m.

Nasi Partnerzy polecają