Drzewa i krzewy owocowe [Porada eksperta]
Witam, chciałabym posadzić w ogrodzie kilka drzewek i krzewów owocowych. Jakie rośliny i odmiany by Pani poleciła. Ja myślałam o borówce amerykańskiej, kilku krzaczkach malin, jakiejś porzeczce albo agreście. Z drzew - jabłoń, śliwa, morela, jakieś inne... Warunek - żeby drzewa nie rosły zbyt duże i szybko owocowały.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Jeśli chodzi o borówkę amerykańską (na zdjęciu), to przede wszystkim należy pamiętać o specyficznych wymaganiach tej rośliny. Na pewno nie będzie mogła rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie roślin owocowych, ze względu na niezbędną dla jej wzrostu wysoką kwasowość podłoża (pH 4-5), ale doskonale sprawdzi się na rabacie np. z różanecznikami, azaliami i wrzosami, które wymagają podobnych stanowisk (lekka, próchnicza, przepuszczalna, wilgotna i kwaśna gleba - najlepsze są gleby piaszczyste i torfy) oraz sporo słońca. Ze względu na lepsze plonowanie zaleca się posadzenie kilku odmian - proponuję 'Bluecrop' i 'Darrow'. Pozostałe rośliny owocowe nie są tak aż wymagające w stosunku do podłoża, więc mogą rosnąć w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Z malin polecam odmiany powtarzające owocowanie, np. 'Polka', 'Polana'. Z porzeczek czarnych polecam odmiany ‘Ben Connan’, ‘Bona’, z czerwonych ‘Detvan’, ‘Rosetta’, z białych odmianę ‘Biała z Juteborg’. Cenne odmiany agrestu to ‘Biały Triumf’, ’Mucurines’ (znany też jako ’Malachit’), ‘Invicta’ oraz o czerwonych owocach ‘Niesłuchowski’ i ‘Pax’. Siła wzrostu drzew owocowych zależy od podkładki, na której są zaszczepione. Jeśli zależy więc nam na tych słabo rosnącyh – proszę się upewnić, że kupowany materiał jest zaszczepiony na podkładkach skarlających. Poza tym zalecane jest tu również mniej lub bardziej intensywne cięcie, które także ograniczy wzrost drzew. Z jabłoni polecić mogę na przykład zestaw: ‘Delikates’, ‘Paulared’ i ‘Szampion’ oraz ‘Golden Delicious’ (m.in. ze względu na wzajemne zapylanie). Ze śliw warto polecić odmiany ‘Bluefre’, ‘Cacanska Najbolja’ 'Opal', ‘Węgierka Wczesna’. Z moreli najpopularniejsze w uprawie amatorskiej i najbardziej dostępne są ‘Early Orange’, ‘Somo’. Do uprawy amatorskiej można polecić również jeżynę bezkolcową. Bez okrywania w polskich warunkach klimatycznych poradzą sobie odmiany ‘Thornfree’, ‘Orkan’, ‘Gazda’. Niestety w przypadku roślin owocowych w większości przypadków trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ drzewa owocowe rozpoczynają owocowanie często dopiero w 3-4 roku po posadzeniu.
Inne porady tego eksperta