Drenaż podłoża w ogródku przy bloku [Porada eksperta]

2018-03-07 11:51

Odebrałam mieszkanie z ogródkiem w stanie deweloperskim - ogródek jest kawałkiem piachu, trawa została posiana, ale jeszcze nie wyrosła. Drenaż podłoża podobno został wykonany, jednak w każdy deszczowy dzień są ogromne zastoiny deszczu w ogródku, cały ogródek staje się basenem. W protokole odbiorczym zgłosiliśmy ten fakt i dostaliśmy informację, że drenaż jest wykonany i sytuacja ta zmieni się wtedy, gdy trawa się zakorzeni i wyrośnie. Nasza uwaga dotyczaca ogródka nie została z tego powodu przyjęta. Moje pytanie jest takie: czy jest to prawda i możemy uwierzyć deweloperowi na słowo? Czy drenaż został zrobiony źle i nawet zakorzeniona trawa tego nie zmieni?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jeżeli gleba w ogródku jest piaszczysta, woda powinna dość szybko wsiąkać. Jeśli stagnuje, oznacza to, że podłoże jest (w tych miejscach, gdzie się zbiera woda) nieprzepuszczalne. Jeżeli ogródek zamienia się w basen, sytuacja jest niepokojąca – trudno uwierzyć w drenaż, jeśli woda nie odpływa. Trawy nie powinny być zalewane, bo ich korzenie będą gnić, a więc trawnik nie będzie równomiernie porastał. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak długo utrzymuje się woda.
Ratunkiem może być wykonanie w najniższym miejscu terenu studni retencyjnej wypełnionej żwirem. Można też – jeśli okaże się, że pod luźnym podłożem jest glina – zrobić naturalne oczko wodne obsadzone roślinami strefy brzegowej (kaczeńce, sitowie, tatarak, niezapominajki, itp). Jeżeli gleba jest gliniasta, a określenie „ogródek jest kawałkiem piachu” oznacza nie rodzaj gleby, tylko ugór, trzeba by dodać piasek gruboziarnisty oraz kompost i przekopać na głębokość 40 cm. Potem wyrównać, zwałować i wysiać mieszankę traw (albo rozłożyć trawę z rolki).
Pomóc też może posadzenie krzewów i drzewek (jeśli ogródek jest mały, najlepiej, żeby były szczepione n niskich podkładkach), bo wszystkie rośliny w okresie wegetacyjnym działają jak pompy: pobierają wodę i oddają do atmosfery przez liście. Ale zimą, gdy są w stanie spoczynku (całkowitego, lub częściowego jak iglaki) problem z zalewaniem będzie się wzmagał.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.