Dlaczego tulipany nie kwitną [Porada eksperta]

2020-04-28 8:21

Jesienią posadziłam 50 cebul tulipanów. Teraz, czyli wiosną, wzeszło tylko kilka tulipanów. Liście są poskręcane, pąki kwiatowe wyrastają z ziemi i nie rozwijają się, tylko usychają. Wykopałam kilka cebul, które w ogóle nie wzeszły - były zgniłe. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Tak dzieje się nie pierwszy raz. Można powiedzieć, że od kilku lat nie mogę nacieszyć się tulipanami, chociaż co roku sadzę nowe cebulki. Podobnie dzieje się z żonkilami i narcyzami: wyrastają zżółknięte i poskręcane liście. Za to krokusy kwitły obficie. Dlaczego tak się dzieje?

Tulipany
Autor: Archiwum serwisu Tulipany
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Przyczyną tego, że tulipany nie rozwijają się prawidłowo, może być słabo przepuszczalne i zbyt wilgotne podłoże. To najczęstszy powód gnicia korzeni lub cebul. Zalegająca zbyt długo woda (i jej nadmiar) powoduje gnicie podziemnych części roślin. Być może podłoże, w którym rosły tulipany było przykładowo zbyt gliniaste. Wtedy warto dodać do niego rozluźniacza, np. piasku i torfu. Problemem mogą być także choroby grzybowe i chorobotwórcze nicienie glebowe.

To, co proponuję zrobić. 1. Jeszcze w tym roku w miejscu, gdzie rosły rośliny cebulowe posadzić aksamitkę. Popularna roślina rabatowa niszczy nicienie grzybowe. 2. Jesienią podłoże wymieszać z wybranym rozluźniaczem (jeśli faktycznie jest ciężkie) 3. Cebule przed posadzeniem zaprawić środkiem grzybobójczym. Te większe warto posadzić w plastykowych osłonkach. To powinno pomóc.

Inne porady tego eksperta