Dlaczego strelicja nie kwitnie? [Porada eksperta]
Moje strelicja ma 5 lat i jest wysoka na 3 m, liście mają 65-70 cm i nie ma zamiaru zakwitnąć. Co robić by ocalała, bo dostała ultimatum: albo kwitnie, albo kompost.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia strelicji są błędy pielęgnacyjne. Zazwyczaj - podlewanie, mimo iż weszła w okres spoczynku. Strelicje powinny rosnąć w bardzo obszernych pojemnikach, bo mają rozległy system korzeniowy. Podłoże powinno być żyzne i gliniaste (ziemia urodzajna, piasek i glina w proporcjach 1:1:1). Na dnie pojemnika powinna się znaleźć kilkucentymetrowa warstwa drenażu (np. keramzyt), bo roślina nie lubi mieć zalanych korzeni. Najlepiej w okresie wzrostu ustawić ją w pobliżu okien w miejscu widnym i przewiewnym, a od maja do września na balkonie lub w ogrodzie. Miejsce powinno być jasne, ale nie w pełnym słońcu, bo gdy przez cały dzień wystawione są na pełne słońce, rosną słabo. Powinna być też osłonięta przed wiatrem, który łatwo może poszarpać delikatne liście. Podczas upałów należy strelicje dość obficie podlewać (jednak dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie) i spryskiwać. Potrzebują też w okresie wzrostu intensywnego nawożenia (co 2 tygodnie, najlepiej nawozami o małej zawartości azotu, a zasobnymi w mikroelementy. Od października podlewanie należy ograniczyć - roślina musi wejść w okres spoczynku, inaczej będzie kwitła słabo lub nawet wcale. Nie należy zasuszać jej całkowicie – podlewa się małymi dawkami wody, ale dosyć często (górna warstwa podłoża, ok. 1 cm. może być sucha). Zimą trzeba roślinę postawić z daleka od kaloryferów, warto też umieścić obok nawilżacz powietrza. Temperatura optymalna to około 18 st.C (nie może spaść poniżej 10 st.C). Należy również chronić strelicje przed mroźnymi przeciągami. W lutym należy stopniowo podlewać coraz obficiej. Wtedy właśnie powinny zakwitnąć. Może się też zdarzyć, że jeśli latem przesuszy się rośliny, to strelicja będzie kwitła przez całą zimę (choć nowe liście nie będą rosły). W takiej sytuacji - póki są kwiaty - nie należy ograniczać podlewania.
Inne porady tego eksperta