Dlaczego perukowiec nie tworzy peruk? Zapytaliśmy eksperta

2024-10-07 11:06

Dlaczego mój kilkuletni perukowiec podolski po kwitnieniu nie ma tych tzw. peruk? Wytworzył je tylko w pierwszym roku po posadzeniu. O odpowiedź poprosiliśmy eksperta.

Spis treści

  1. Jak wygląda perukowiec podolski?
  2. Dlaczego perukowiec nie tworzy peruk?
  3. Jakie wymagania ma perukowiec?
  4. Perukowiec podolski w ogrodzie

Jak wygląda perukowiec podolski?

Perukowiec podolski (łac. Cotinus coggygria) to jeden z ciekawszych krzewów spotykanych w ogrodach. Przez cały sezon największą ozdobą perukowca są okrągławe liście, przebarwiające się jesienią na pomarańczowoczerwony kolor oraz ładny, gęsty pokrój, ale z chwilą pojawienia się owocostanów, wszystkie te walory bledną. Wspaniałe, puszyste owocostany przypominające wyglądem pierzaste pompony, pojawiają się latem (od lipca do września) i sprawiają, że krzew wygląda jak barwna, eteryczna chmura.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dlaczego perukowiec nie tworzy peruk?

Przyczyną tego że perukowiec nie tworzy "peruk" może być zbyt duże zacienienie, zbyt kwaśny odczyn gleby (lubi obojętną do zasadowej, czyli pH > 7,0, zbyt ciężka i żyzna gleba (lubią przepuszczalną i niezbyt próchniczną). Przyczyną braku kwiatów a potem puchatych owocostanów mogą być też wczesnowiosenne przymrozki (które niszczą pąki kwiatowe) – są szczególnie dokuczliwe, gdy krzew ten rośnie w miejscu mało zacisznym. Jeszcze inną przyczyną braku kwiatów i „peruk” może być nadmierne nawożenie.

Perukowiec podolski
Autor: GettyImages Perukowiec podolski z puszystymi owocostanami

Jakie wymagania ma perukowiec?

Perukowiec najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych z dodatkiem wapnia, ale poradzi sobie także na glebach słabszych. Perukowiec dobrze też znosi suszę, niskie temperatury i zasolenie gleby, dlatego nie wymaga zimowej ochrony i może być uprawiany w miastach. Jedynym warunkiem prawidłowego rozwoju perukowca jest słoneczne stanowisko, gdyż w cieniu jego pędy stają się cieńsze, liście tracą intensywną barwę, a owocostany słabo się wykształcają.

Perukowiec podolski w ogrodzie

Perukowiec podolski może być sadzony na trawniku jako soliter lub tworzyć grupy z innymi krzewami ozdobnymi.

Przeczytaj też: Najpiękniejsze krzewy kwitnące wiosną - to one sprawią, że ogród na wiosnę będzie wyglądał bajkowo!

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany

Inne porady tego eksperta

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają