Dlaczego nie kwitną żonkile? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:47

Dwa lata temu dostałam cebulki żonkili. Wsadziłam je na jesieni, w zeszłym roku był tylko jeden kwiatek, w tym roku nie ma ani jednego. Dlaczego?

Żonkil
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Bywa, że nie wszystkie żonkile rozwijają kwiaty z pąków
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Narcyzy najlepiej kwitną w drugim/trzecim roku po posadzeniu i może właśnie dlatego nie spełniają oczekiwań. Innym powodem braku kwitnienia może być przemarznięcie, bo niekorzystne dla nich są ostre bezśnieżne zimy (dlatego na zimę warto je przykrywać). Sądzę, że nie zostały zjedzone przez gryzonie czy zaatakowane przez chorobę (choć nie można tego wykluczyć), bo są dość odporne na choroby, a na tyle niesmaczne, że szkodniki zazwyczaj omijają ich cebule. Najlepiej rosną w słońcu lub w półcieniu. Preferują glebę żyzną i przepuszczalną, ale tolerują też słabszą. Ważne, aby była umiarkowanie wilgotna (choć dość dobrze znoszą suszę). Powinna też mieć odczyn lekko kwaśny. Do gruntu wysadza się cebulki we wrześniu i na początku października. Głębokość sadzenia zależy o rozmiaru cebulki i zwykle wynosi 3 średnice cebuli (miniaturowe na głębokości ok. 9 cm, większe: 12-15 cm). Najlepiej zasilać je dobrze rozłożonym kompostem przy sadzeniu i potem co roku wiosną na początku wegetacji. W ogrodzie w jednym miejscu mogą pozostawać nawet 10 lat. Cebule wykopuje się pod koniec lipca, suszy, czyści z ziemi i resztek liści a następnie przechowuje w ciepłym i przewietrzanym pomieszczeniu.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają