Dlaczego korony cesarskie nie kwitną? Wyjaśnia ekspert

Od kilku lat mam korony cesarskie. Gdy posadziłam je kiedyś jesienią, pięknie zakwitły wiosną, ale tylko raz. Od 2-3 lat wyrastają łodygi (piękne, masywne), ale nie zakwita żadna korona. W ubiegłym roku przesadziłam je w inne miejsce - też słoneczne, jednak w tym roku znów nie zakwitła żadna. Co może być przyczyną? Czy czegoś im brakuje? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda szachownica cesarska?
  2. Jakie wymagania ma korona cesarska?
  3. Dlaczego korony cesarskie nie kwitną?

Jak wygląda szachownica cesarska?

Szachownica cesarska (łac. Fritillaria imperialis), znana jako cesarska korona, wiosną (w kwietniu-maju) rozwija kępę mieczowatych, zielonych, ostro zakończonych liści, spomiędzy których wyrasta wysoki na około 1 m, sztywny, gruby pęd, zwieńczony okazałym kwiatostanem w postaci zebranych w gęsty okółek dzwonkowatych, dużych, barwnych kwiatów ze zwisającymi do dołu główkami i ozdobionych na szczycie gęstym pióropuszem mieczowatych, zielonych liści, przypominających koronę. Z wnętrza kielichów wyrastają długie, kremowe pręciki, które stanowią dodatkową ozdobę kwiatów. Kwiaty maja kolor pomarańczowy, czerwony bądź żółty – w zależności od odmiany.

Jakie wymagania ma korona cesarska?

Większość uprawianych gatunków szachownicy preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, wilgotne w okresie wegetacji i suche latem, przepuszczalne podłoża o obojętnym odczynie pH.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Dlaczego korony cesarskie nie kwitną?

Korony cesarskie do optymalnego wzrostu potrzebują odpowiednich warunków uprawy. Brak kwitnienia jest najprawdopodobniej spowodowany tym, że czegoś im brakuje.

Rośliny lubią miejsca słoneczne lub w lekkim półcieniu i wapienną (ewentualnie lekko kwaśną, przepuszczalną glebę. Ponieważ cebule korony cesarskiej są duże, trzeba posadzić je głęboko (około 20 cm) i zadbać, aby w dołku nie zalegała woda, ponieważ nadmiar wilgoci nie służy cebulom.

Korony cesarskie mogą rosnąć w tym samym miejscu przez kilka lat, ale trzeba pamiętać, że nie mogą być posadzone za gęsto - gdy mają za mało przestrzeni - przestają kwitnąć. Optymalna odległość cebul to 40-50 cm.

Przeczytaj też: Jak sadzić cebulki korony cesarskiej, aby pięknie zakwitły?

Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Rośliny cebulowe