Dlaczego amarylis nie chce kwitnąć? Wyjaśnia ekspert

2024-11-28 9:43

Mój dziadek dostał na urodziny amarylisa - było to ponad 10 lat temu. Od tamtej pory amarylis ani razu nie zakwitł. Mam go pod swoją opieką od dwóch lat i przeprowadziłam chyba już wszystkie możliwe kombinacje. W tej chwili jest zielony i ma nowy listek (a nie jest podlewany od sierpnia) - dodam, że nie jest to sama cebula tylko zielone liście. Sama już nie wiem, co z nim zrobić. Sam w sobie - taki zielony - nie jest specjalnie okazały. Pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Czym różni się Hippeastrum od amarylisa?
  2. Dlaczego amarylis nie chce kwitnąć?
  3. Warunki uprawy amarylisa (Hippeastrum)
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Czy amarylis miał etykietę z nazwą? Dawniej amarylisami nazywano roślinę obecnie noszącą nazwę Hippeastrum (zwartnica). Obecnie to właśnie Hippeastrum jest najczęściej oferowane.

Czym różni się Hippeastrum od amarylisa?

Hippeastrum różni się od amarylisa tym, że kwitnie od grudnia do maja, a amarylis w lecie, łodyga Hippeastrum jest pusta a amarylisa pełna, cebula Hippeastrum jest kulista i jasnobrązowa, a amarylisa – gruszkowata ciemnobrązowa.

Liście Hippeastrum są długie (50-70 cm) językowate, jasnozielone, a amarylis ma liście rowkowane, ciemnozielone, sztywne. U obu gatunków pojawiają się razem z kwiatami lub nieco później.

Dlaczego amarylis nie chce kwitnąć?

Trudno znaleźć przyczynę braku kwitnienia amarylisa bez znajomości sposobu pielęgnacji. Być może brakuje roślinie okresu głębokiego spoczynku. Prawidłowy przebieg kolejnych faz uprawy decyduje o zawiązywaniu pąków kwiatowych.

Po kwitnieniu roślina powinna stać w miejscu słonecznym i przewiewnym. Należy ją podlewać i 1-2 razy zasilić nawozem. Cebula powinna urosnąć 1-2 cm do końca lata, inaczej roślina nie zakwitnie. Od początku sierpnia należy stopniowo ograniczać podlewanie, tak aby liście zamarły. Powinno to nastąpić we wrześniu. Wtedy doniczkę z cebulą umieszcza się w temp. około 10 st.C.

Do końca grudnia cebula pozostaje w spoczynku. Następnie wyjmuje się ją z ziemi, czyści z resztek starego podłoża, uschniętych korzeni i odpadających zewnętrznych łusek (ale nie za intensywnie), a potem sadzi do nieco większej doniczki z otworami i warstwą keramzytu na dnie i do nowej ziemi. Cebula powinna być zagłębiona w ziemi do połowy. Po posadzeniu należy ją obficie podlać, ale nadmiar wody powinien wypłynąć na podstawkę (po 30 minutach najlepiej wylać).

Doniczkę z posadzoną cebulą należy umieścić w ciepłym miejscu (25 st.C) i oszczędnie podlewać tak, aby ziemia była lekko wilgotna a nie stale mokra. Ilość wody zwiększa się dopiero, gdy pojawi się pąk lub liście (wierzchołki). Wtedy też należy ustawić doniczkę z cebulą w dobrze oświetlonym miejscu i zasilić nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, a po zakończeniu kwitnienia – dla roślin zielonych. Dobrym rozwiązaniem jest zaaplikowanie nawozu wolno działającego – stosuje się go raz, a on stopniowo uwalnia do gleby składniki pokarmowe.

Warunki uprawy amarylisa (Hippeastrum)

  • Amarylis najlepiej rośnie (i kwitnie) na stanowiskach jasnych, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrym dla niego miejscem są parapety okien o wystawie wschodniej i zachodniej.
  • Optymalne jest podłoże dobrze przepuszczalne – uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych najlepiej zmieszać w piaskiem.
  • Hipeastrum potrzebuje dużo światła - więc dobrze czuje się w południowych oknach. Kiedy zakwitnie - najlepiej czuje się w temperaturze około 16-17oC - kwiaty amarylisa mają wówczas intensywniejsze barwy i dłużej żyją.

Przeczytaj też: Gwiazda betlejemska - uprawa i podlewanie. Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie gubiła liści?

Inne porady tego eksperta

M_ogroduje 31 Rośliny cebulowe_SHORT 3 poziom
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają