Czy warto zostawić stare drzewa w sadzie przydomowym? Odpowiada ekspert

2024-12-31 10:10

Przeprowadziłam się na wieś i przypadł mi w udziale stary sad pełen jabłoni, grusz i śliw. Nikt przez lata się nim nie zajmował, drzewa owocują bardzo słabo. Czy warto zostawić te stare drzewa? Pyta nasza czytelniczka.

Przydomowy sad
Autor: GettyImages Czy warto zostawić stare drzewa w sadzie?

Spis treści

  1. Czy warto zostawić stare drzewa w sadzie przydomowym?
  2. Cięcie starych drzew owocowych pomocne w ich odmłodzeniu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Czy warto zostawić stare drzewa w sadzie przydomowym?

Jestem zwolenniczką pielęgnowania starych odmian drzew owocowych. Tak zwane "nowoczesne" odmiany niskopienne są wyhodowane do produkcji wielkotowarowej, wymagają kilkunastu oprysków w sezonie, bo łatwo ulegają chorobom i szkodnikom i żyją dość krótko. Stare odmiany są długowieczne, dobrze przystosowane do naszego klimatu (odporne na mróz, wytrzymują też dobrze okresową suszę), bardziej odporne na choroby i szkodniki, a ich owoce odznaczają się niepowtarzalnym smakiem i są bardzo aromatyczne.

Korzenie tych drzew tworzą rozgałęziony system, dzięki czemu rośliny dobrze sobie radzą nawet w gorszej glebie. Ich korony dają cień i zapewniają schronienie ptakom.

Warto rozpoznać odmiany rosnące w Pani sadzie. Jeśli jest naprawdę stary, prawdopodobnie dobrano odmiany tak, by owocowały od wczesnego lata po późną jesień. Może trafią się na przykład takie jabłka, które dojrzewaj dopiero po zerwaniu i są najsmaczniejsze zimą, albo takie, które nadają się na przetwory.

Cięcie starych drzew owocowych pomocne w ich odmłodzeniu

Zabiegi cięcia drzew owocowych wykonuje się w kilku celach: aby uzyskać pożądany pokrój, prześwietlić koronę, zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób i szkodników, pobudzić rośliny do wzrostu oraz odmłodzić starsze okazy. Rezultatem cięcia powinno być zwiększenie plonowania, poprawa zdrowotności i wybarwienia owoców. Aby roślinie nie zaszkodzić należy trzymać się pewnych zasad:

  • Drzewa należy ciąć regularnie (1-2 razy w roku). Jeśli konieczne jest wykonanie intensywnego cięcia, zabieg można rozłożyć na 2-3 lata.
  • Należy dbać o odpowiednie terminy prac. Poszczególne gatunki mają indywidualne preferencje.
  • Prace najlepiej wykonywać w dni bezdeszczowe, umiarkowanie chłodne. Cięcia nie można wykonywać, gdy temperatura powietrza spada poniżej -8ºC. Zwykle cięcie zimowe jest intensywniejsze od letniego.
  • Do cięcia należy używać odpowiednich, ostrych narzędzi.
  • Rany po cięciu powinno się smarować środkiem przeciwgrzybowym.

Przeczytaj też: Jak założyć sad w ogrodzie przy domu? Jakie wybrać drzewa i krzewy owocowe? Kiedy sadzić?

Murator Google News
Autor:
Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?
Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia

Inne porady tego eksperta

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE