Spis treści
- Jakie stanowisko i podłoże dla tui?
- Czy tuje będą rosły na piasku?
- Co zagraża tujom rosnącym w ogrodzie?
Jakie stanowisko i podłoże dla tui?
Tuje, zwłaszcza te wybarwiające się na żółto i niebiesko, powinno się sadzić w miejscach słonecznych. Wtedy barwa ich łusek będzie najbardziej intensywna. Odmiany żywotników „zielone” radzą sobie także w półcieniu.
Gleba do uprawy tui powinna być przepuszczalna, żyzna, zasobna w składniki pokarmowe. Częstym problemem w uprawie jest sytuacja, gdy posadzimy tuje w miejscach zbyt suchych – to główny powód żółknięcia i brązowienia igieł. Sadzonki tui z gołym korzeniem sadzi się wiosną (kwiecień-maj) lub jesienią (październik-listopad), natomiast tuje z uformowaną bryłą można sadzić przez cały sezon.
Nawożenie tui na wiosnę. Czym nawozić tuje, żeby szybko rosły?

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.
Czy tuje będą rosły na piasku?
Piasek na działce to niedobre miejsce na tuje (żywotniki). Proponuję je zastąpić jałowcami - jest ich mnóstwo odmian. Ale jeśli już koniecznie muszą to być żywotniki proszę doły wykopać głębokie, na dno wsypać glinę, potem mieszankę żyznej ziemi przemieszaną z miejscową warstwą wierzchnią i dopiero sadzić tuje. Bryłę korzeniową moczyć w wiadrze wody i dopiero wtedy obsypać ją w dołku mieszanką ziemi i miejscowego humusu. Proszę podlewać obficie, ale nie za często, wtedy rośliny wypuszczają długie korzenie w poszukiwaniu wody i łatwiej przetrwają jej niedobory.
Co zagraża tujom rosnącym w ogrodzie?
Dużym problemem w uprawie tui są silne wiatry. U młodych okazów - zwłaszcza jeśli są to tuje sadzone ma wystawie wschodniej – przyczyniają się do przemarznięć. Ponadto mogą powodować wywracanie krzewów i drzew (żywotniki mają płytki system korzeniowy).
Zagrożeniem w uprawie tui, z którym przychodzi często zmagać się, są także choroby grzybowe. Najgroźniejsza jest fytoftoroza. Choroba początkowo atakuje system korzeniowy, utrudniając pobieranie wody i składników pokarmowych. Na liściach i pędach tui znajdujących się u podstawy pojawiają się wodniste smugi i nekrozy. Z czasem dochodzi do ich żółknięcia i zamierania. Choroba przenosi się na cały żywotnik. Na fytoftorozę nie ma skutecznego środka. Porażone tuje należy wykopać i spalić, a sąsiadujące opryskać silnym fungicydem. Punktowe żółknięcie pędów tui może być spowodowane także „działalnością” czworonogów. Jeśli posiadamy kota lub psa, młode okazy żywotników warto zabezpieczyć specjalną zieloną siatką.
Przeczytaj też: Żywotniki do ogrodu - odmiany. Żywotnik zachodni, żywotnik wschodni, żywotnik olbrzymi, żywotnik japoński

Inne porady tego eksperta