Czy przycinać tuje przed przesadzeniem jesienią? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Mam dwuletnie tuje odmiany 'Brabant'. Jesienią planuję je przesadzić na nową działkę. Czy powinnam je jeszcze przyciąć przed przesadzeniem, czy dopiero w przyszłym roku na wiosnę, a tym roku już sobie odpuścić przycinanie? Poprosiliśmy eksperta o odpowiedź.
Autor: GettyImages
Wśród żywotników (tui) znajdziemy odmiany o różnym pokroju
Spis treści
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Czy przycinać tuje przed przesadzeniem?
Jesienią już nie przycina się iglaków, także tui. Dlatego proponuję, aby cięcie zostawić na wiosnę, a teraz tylko zadbać o to, żeby przesadzić rośliny z możliwie jak największą bryłą korzeniową. Najlepszy czas na przesadzanie tui to okres od połowy sierpnia do października, ewentualnie w wiosną (w kwietniu). Po posadzeniu krzewy należy obficie podlać i utrzymywać glebę wilgotną przez najbliższe tygodnie, aż do przyjęcia się rośliny w nowym miejscu.
Po co przycina się tuje?
Głównym celem cięcia tui jest utrzymanie efektownego, zwartego pokroju. Jednocześnie dzięki temu pędy mocniej zagęszczają się, co jest szczególnie istotne w przypadku żywopłotu. Poprzez usuwanie pędów suchych, z brązowym ulistnieniem poprawia się walory dekoracyjne krzewów, a żywopłot tworzy regularną, jednolitą żywozieloną ścianę. Z czasem konieczne staje się kontrolowanie wzrostu tui na wysokość (aby żywopłot nadmiernie nie zacieniał ogrodu).
U krzewów tui rosnących pojedynczo, cięciem reguluje się kształt, który w zależności od odmiany może być m.in. stożkowy i kolumnowy. Cięcie wykonuje się także w celach sanitarnych, po wystąpieniu chorób i szkodników.
Przeczytaj też: Jak odmłodzić stare tuje?
Kiedy najlepiej przycinać tuje?
Żywotników nie można przycinać ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno w sezonie. W obu przypadkach może wiązać się to z obniżeniem ich mrozoodporności. Cięcie na przedwiośniu może sprawić, że przycięte pędy i młode przyrosty zostaną uszkodzone przez mrozy. Natomiast zbyt późno cięte rośliny później wchodzą w stan spoczynku, gdyż zabieg pobudza je do wzrostu. Trzeba pamiętać, że iglaki kończą okres wegetacyjny wcześniej od gatunków zrzucających liście.
Przeczytaj też: W jakiej odległości sadzić tuje od płotu? Jak gęsto sadzić tuje? Kiedy sadzić tuje na wiosnę?
Inne porady tego eksperta