Czy naparstnice i ostróżki można wysiać jesienią do gruntu? Zapytaliśmy eksperta
Zakochałam się ostatnio w ostróżkach i naparstnicach. Mój ogródek powoli zmienia się w naturalistyczny/wiejski. Mam już w nim malwy, jeżówki, dziewanny i floksy, a teraz przyszła kolej na naparstnice i ostróżki. Kupiłam kilka gotowych roślinek, ale chciałabym mieć większą ich kolekcję (dla mnie przepięknie wyglądają, gdy jest ich więcej i w różnych kolorach) i poczuć frajdę, że potrafię wyhodować je sama. Kupiłam nasiona naparstnicy i ostróżki i chciałabym je wysiać. Wyczytałam w necie, że trzeba wysiewać nasiona do inspektu. Nie mam inspektu i mieć nie będę w najbliższej przyszłości (brak miejsca), natomiast chciałabym, aby zakwitły u mnie oczywiście jak najwcześniej. Czy mogę nasiona naparstnicy i ostróżki wysiać do gruntu teraz - jesienią - i okryć korą na zimę? Pyta nasza czytelniczka.
Spis treści
- Jak wygląda ostróżka ogrodowa?
- Jakie wymagania ma ostróżka?
- Jak kwitnie naparstnica purpurowa?
- Wymagania naparstnicy purpurowej
- Czy naparstnice i ostróżki można wysiać jesienią do gruntu?
Jak wygląda ostróżka ogrodowa?
Ostróżka ogrodowa (łac. Delphinium ×cultorum) to piękna i okazała, choć krótkowieczna bylina, która oprócz wspaniałych kwiatów może pochwalić się też okazałymi, dłoniastymi, klapowanymi liśćmi. Najbardziej popularna nadal pozostaje jej kultowa postać o wysokich, wzniesionych pędach kwiatostanowych, gęsto oblepionych dużymi, chabrowymi lub niebieskimi kwiatami, ale coraz częściej w ogrodach sadzone są również jej odmiany różniące się kolorami i budową kwiatów oraz rozmiarem roślin.
Jakie wymagania ma ostróżka?
Ostróżka oczekuje przede wszystkim ciepłego, osłoniętego i słonecznego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, dobrze uprawionej, przepuszczalnej, ale stale lekko wilgotnej gleby z dodatkiem wapnia.
Jak kwitnie naparstnica purpurowa?
Naparstnica purpurowa (łac. Digitalis purpurea) należy do roślin dwuletnich, dorasta do 80-120 cm wysokości. Tworzy efektowne długie kwiatostany (grona), złożone z dzwonkowatych, purpurowych kwiatów. Najpierw rozwijają się najniższe kwiaty, następnie te położone coraz wyżej. Naparstnica kwitnie od czerwca do września.
Wymagania naparstnicy purpurowej
Naparstnice najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych, wtedy najobficiej kwitną. Lubią podłoża żyzne, przepuszczalne o szerokim zakresie pH. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale nie ustawicznie zalewana.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Czy naparstnice i ostróżki można wysiać jesienią do gruntu?
Naparstnice można wysiać teraz (jesienią) i przysypać cienką warstwą ziemi). Naparstnice to rośliny dwuletnie: w pierwszym roku utworzą jedynie niską rozetę liści, a pęd kwiatowy pojawi się w drugim roku. Trzeba uważać, by nie wypielić wiosną młodych roślinek. Naparstnice rozsiewają się same, jeśli po kwitnieniu nie zetniemy pędów kwiatowych i pozwolimy roślinom zawiązać nasiona - młode rośliny zaskoczą swą obecnością w różnych miejscach ogrodu.
Natomiast ostróżki lepiej wysiać wiosną, choć oczywiście można poeksperymentować i zrobić to teraz (jeśli nie wzejdą – no cóż, torebka nowych nasion nie jest droga...).
Przeczytaj też jakie kwiaty siejemy jesienią.
Inne porady tego eksperta