Czy mocznik nadaje się do nawożenia trawnika [Porada eksperta]

2015-05-18 16:12

Zaobserwowałam, że na trawniku podlewanym moczem przez moja sukę, trawa placami jest pięknie zielona i bujna. Po zimie wygląda 100 razy lepiej niż ta, której pies nie "nawoził". W mojej głowie zrodził się plan podlewania trawnika mocznikiem. Tylko nie wiem w jakim rozcieńczeniu. Poczytałam informacje na temat mocznika i obawiam się przedobrzyć.

Piękny trawnik

i

Autor: can72/Getty Images
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Rzeczywiście, najważniejszym składnikiem pokarmowym dla trawnika wiosną jest azot, którego jest sporo w moczniku (azot odpowiedzialny jest za szybkie zazielenienie i gwałtowny przyrost trawy). Brak tego składnika powoduje żółknięcie darni, zahamowanie wzrostu oraz mniejszą odporność na wydeptywanie i suszę. Jednakże byłbym ostrożny z eksperymentowaniem tylko z mocznikiem, ponieważ zasilanie trawnika tylko azotem (mocznikiem) może spowodować, że trawnik stanie się luźny i będzie podatny na choroby i przemarzanie. Bardzo ważnym składnikiem nawożenia trawnika są także fosfor i potas oraz mikroelementy, takie jak magnez, czy żelazo. Dlatego też, aby optymalnie odżywiać trawę polecam jednak wieloskładnikowe nawozy do trawników.

Inne porady tego eksperta