Czosnek ozimy - żółkną końce liści, uszkodzone piętki [Porada eksperta]
Mam pytanie odnośnie czosnku ozimego. Ukorzenił się po zimie ładnie, wschody też były dobre (99 proc.). Jednak kilka dni temu zauważyłam pożółknięte końcówki liści i po wyrwaniu z ziemi okazało się, że korzonki są tylko na części piętki. Opryskany w poniedziałek środkiem grzybobójczym (Topsin) i owadobójczym (Pyrinex). Jakie środki mogę jeszcze zastosować i kiedy, żeby uratować czosnek? I czy w ogóle da się jeszcze go uratować?
Autor: GettyImages
Czosnek, który zostanie wykopany za późno, będzie się źle przechowywał
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Uszkodzenie piętki i korzeni czosnku może być spowodowane przez nicienie (niszczyk zjadliwy). Ich żerowanie powoduje zahamowanie wzrostu i zamieranie roślin. Nie ma możliwości chemicznej walki z tym szkodnikiem, ale można zastosować środek naturalny, jakim są aksamitki. Te rośliny wysiane czy wysadzone w postaci rozsady na grządkach pomiędzy czosnkiem, stają się pułapkami dla nicieni: wabią je, a gdy szkodniki dostają się do ich korzeni, nie mogą wydostać się ponownie na zewnątrz. Może stosując taką tradycyjną metodę uda się czosnek uratować.
Inne porady tego eksperta