Co zrobić, gdy wysiane nasiona szalotki słabo wzeszły? Odpowiada ekspert

2025-02-24 11:04

Posiałem nasiona szalotki w doniczce według instrukcji na opakowaniu, w odstępach. Wyrosły pojedyncze szczypiory, tak cienkie i wątłe, że zastanawiam się czy to już wszystko, czy jakieś inne efekty oczekiwać? - pyta nasz czytelnik.

Spis treści

  1. Jak rozmnażać szalotkę z nasion?
  2. Co zrobić, gdy wysiane nasiona szalotki słabo wzeszły?
  3. Jakie wymagania ma szalotka?

Jak rozmnażać szalotkę z nasion?

Nasiona szalotki wysiewa się wczesną wiosną (pierwsza połowa kwietnia) wprost do gruntu, w rzędy oddalone od siebie o około 20 cm. Po wschodach siewki należy przerwać, zostawiając w rzędzie rośliny co 3-5 cm. Taka odległość miedzy roślinami wystarczy, gdyż szalotki rozmnażane z nasion tworzą tylko jedną lub najwyżej dwie cebulki. Taka metoda uprawy szalotki pozwala uzyskać większe i mniej podatne na choroby cebule, ale nie jest szczególnie wygodna ani efektywna.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Co zrobić, gdy wysiane nasiona szalotki słabo wzeszły?

Szalotkę najlepiej uprawiać sadząc cebulki w ziemi. Metoda uprawy z nasion jest pracochłonna a efekty są różne. W domowych warunkach raczej się jej nie stosuje. Proponuję przenieść donicę w miejsce jasne, ale nie narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Trzeba będzie ją częściej podlewać, ale powinna przyśpieszyć "produkcję" zielonych liści asymilacyjnych. Nawożenie nie jest konieczne a może nawet zaszkodzić. Nic więcej nie można zrobić.

Jakie wymagania ma szalotka?

Szalotka jest wprawdzie mniej wymagająca od cebuli, ale ponieważ szybko rośnie i tworzy płytki system korzeniowy, potrzebuje żyznej, próchniczej i zasobnej w składniki odżywcze gleby. Stanowisko pod jej uprawę nie może być za suche, gdyż rośliny skarleją, ani też zbyt mokre, bo cebulki szybko zgniją. Dlatego najlepsze będzie podłoże przepuszczalne, ale stale lekko wilgotne. Podwyższona wilgotność jest szczególnie ważna w początkowym okresie wzrostu roślin, dlatego podczas suchej wiosny grządki z szalotką należy podlewać. Mniej wody a więcej ciepła i słońca roślina potrzebuje latem, przed zbiorami, gdyż taka pogoda sprawia, że lepiej i dłużej się przechowuje. Podejmując się uprawy szalotki należy też pamiętać, że nie wolno uprawiać jej na stanowiskach zajmowanych wcześniej przez inne warzywa cebulowe, gdyż wtedy wzrasta ryzyko wystąpienia wspólnych chorób i szkodników.

Przeczytaj też: Uprawa cebuli zwyczajnej z dymki: kiedy sadzić cebulę dymkę do gruntu?

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE