Co zrobić, by poinsecja ponownie zakwitła? [Porada eksperta]

2013-02-08 15:36
Poinsecja
Autor: GettyImages Jeśli chcemy, żeby poinsecja znów zakwitła, musimy zadbać o kilka rzeczy

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska znów pięknie zakwitła?

Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Botaniczna nazwa gwiazdy betlejemskiej (poinsecji) to wilczomlecz piękny. Ma niepozorne zielonożółte kwiaty, a to, co zachwyca, to barwne przylistki. Po kwitnieniu marnieją one i opadają, a roślina traci swój niezwykły wygląd. Po jakimś czasie pojawiają się nowe liście – atłasowe, ciemnozielone z jaśniejszym szlakiem. Zdrowa poinsecja wygląda nadal ładnie, ale jeśli chcemy, by ponownie stała się barwną dekoracją, musimy ją odpowiednio pielęgnować.

Ponieważ poinsecja jest rośliną krótkiego dnia, kwitnie i wytwarza barwne przylistki tylko wtedy, gdy przez osiem tygodni ma kontakt ze światłem (nie tylko dziennym, ale i sztucznym) najwyżej przez dziesięć godzin dziennie. Zasady „krótkiego dnia” należy bezwarunkowo przestrzegać, bo nadmiar światła sprawia, że powstają jedynie zielone liście. Jak więc należy postępować z rośliną?

  • Gdy przylistki opadną, pędy przycinamy o połowę (najlepiej robić to w rękawiczkach, bo biały sok, który się wydziela, może uczulać).
  • Roślinę ustawiamy w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 10-12 stopni Celsjusza, i oszczędnie podlewamy. Pod koniec maja poinsecję przesadzamy.
  • Możemy ją wynieść w ciepłe i jasne miejsce – na balkon lub do ogrodu.
  • W tym czasie regularnie ją podlewamy, a co dwa-trzy tygodnie nawozimy (ostatni raz we wrześniu).
  • Następnie przenosimy ją do pomieszczenia, w którym będzie mogła przebywać w ciemności 14 godzin na dobę w temperaturze poniżej 17 st.C.
  • Po kolejnych dwóch-trzech tygodniach powstaną pąki i wybarwią się przylistki. Wtedy przenosimy ją do pokoju.

(eb-g, as)

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.