Co zrobić, by poinsecja ponownie zakwitła? [Porada eksperta]
Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska znów pięknie zakwitła?
Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Botaniczna nazwa gwiazdy betlejemskiej (poinsecji) to wilczomlecz piękny. Ma niepozorne zielonożółte kwiaty, a to, co zachwyca, to barwne przylistki. Po kwitnieniu marnieją one i opadają, a roślina traci swój niezwykły wygląd. Po jakimś czasie pojawiają się nowe liście – atłasowe, ciemnozielone z jaśniejszym szlakiem. Zdrowa poinsecja wygląda nadal ładnie, ale jeśli chcemy, by ponownie stała się barwną dekoracją, musimy ją odpowiednio pielęgnować.
Ponieważ poinsecja jest rośliną krótkiego dnia, kwitnie i wytwarza barwne przylistki tylko wtedy, gdy przez osiem tygodni ma kontakt ze światłem (nie tylko dziennym, ale i sztucznym) najwyżej przez dziesięć godzin dziennie. Zasady „krótkiego dnia” należy bezwarunkowo przestrzegać, bo nadmiar światła sprawia, że powstają jedynie zielone liście. Jak więc należy postępować z rośliną?
- Gdy przylistki opadną, pędy przycinamy o połowę (najlepiej robić to w rękawiczkach, bo biały sok, który się wydziela, może uczulać).
- Roślinę ustawiamy w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 10-12 stopni Celsjusza, i oszczędnie podlewamy. Pod koniec maja poinsecję przesadzamy.
- Możemy ją wynieść w ciepłe i jasne miejsce – na balkon lub do ogrodu.
- W tym czasie regularnie ją podlewamy, a co dwa-trzy tygodnie nawozimy (ostatni raz we wrześniu).
- Następnie przenosimy ją do pomieszczenia, w którym będzie mogła przebywać w ciemności 14 godzin na dobę w temperaturze poniżej 17 st.C.
- Po kolejnych dwóch-trzech tygodniach powstaną pąki i wybarwią się przylistki. Wtedy przenosimy ją do pokoju.
(eb-g, as)
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe
Ciekawie wyglądają poinsecje w kompozycjach z innymi roślinami doniczkowymi - w tej dużej donicy zestawiono miniaturowe morelowe, różowe i łososiowe poinsecje z trzykrotką pasiastą, begonią i kalateą
Inne porady tego eksperta