Co sie dzieje z agawą? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:54

Witam, około 1,5 miesiąca temu dostałem agawę. W transporcie rozsypała się doniczka (była plastikowa), przesadziłem roślinę do drewnianej doniczki, którą w środku wyłożyłem dzianiną ogrodową. Doniczka jest trochę większa od poprzedniej, uzupełniłem ziemią. Agawa ma liście około 90 cm długości, stoi w piwnicy, w której temperatura wynosi około 12°C i są małe okienka, światło jest (niezbyt dużo). Zauważyłem, że dolne liście zaczynają żółknąć na końcówkach. Proszę o pomoc, co się dzieje, nie mam żadnego doświadczenia. Pozdrawiam

Zmarznięta agawa
Autor: Anna Dziedzic
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Powodów może być kilka. Od najbardziej banalnego - obumierają dolne, najstarsze liście - ze starości, po prostu. Możliwe też, że przyczyną jest zbyt mała ilość światła. W naturalnym środowisku, nawet zimą, agawa ma sporo słońca. Możliwe też, że roślina ma zbyt wilgotno. Przy takiej temperaturze i nikłym oświetleniu podlewanie należy zredukować do minimum. Podlewać tylko odrobinę i dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce zupełnie przeschnie. W najgorszym wypadku żółknięcie liści i ich wiotkość może świadczyć o nieproszonych gościach - wełnowcach. Wysysają one sok z roślin i powodują żółknięcie i opadanie liści. Proszę sprawdzić, czy w pachwinach liści (u ich nasady) nie zauważy Pan białych kłaczków. Nawet, jeśli ich nie będzie - mogą to być wełnowce korzeniowe. Tworzą takie same wełniste kłaczki na szyjce korzeniowej (proszę ją obejrzeć, to ta część rośliny pod dolnymi liśćmi, częściowo pod ziemią). Jeśli w któreś z części rośliny zauważy Pan te szkodniki, należy rozpocząć zwalczanie - zastosować oprysk lub podlewanie (w zależności od tego, która cześć rośliny jest zaatakowana) preparatem Actellic 50 EC (0,1 %). Zabieg należy powtórzyć 2 razy w odstępach 14-dniowych.

Inne porady tego eksperta