Ciemne granulki na liściach wiśni - jak walczyć ze śluzownicą ciemną? Ekspert: "zwalcza się to jednym tylko środkiem"

2024-07-16 13:04

Na drzewie wiśniowym pojawiają się zwiędłe liście. Na niektórych liściach dolna część pokryta jest ciemnymi granulkami jak ikra, niektóre zaczynają mieć dziurki. Co to jest i jak to zwalczyć? - na to pytanie odpowiada nasz ekspert. Sprawdź, jakim środkiem wygrasz z uciążliwym szkodnikiem przypominającym małego ślimaka.

Wiśnia
Autor: GettyImages wiśnia

Spis treści

  1. Czarne robaczki na roślinie - co to może być?
  2. Oprysk drzew owocowych. Czy warto go stosować?
  3. Jakie są najczęściej spotykane choroby drzew owocowych?
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Opis krótki, ale pozwala mi wnioskować, że są to drobne larwy śluzownicy ciemnej (Caliroa limacina). Jej larwy są czarne, gdy podrosną mają długość do 10 mm. Pokryte są śluzem, więc przypominają bardzo małe ślimaki. U śluzownicy ciemnej zimują dorosłe larwy w ziemnym kokonie, w glebie na głębokości do 15 cm. Wiosną pojawiają się samice i składają jaja pod skórkę liści czereśni i wiśni. Larwy wychodzą z jaj i szkieletują liście przez 3 tygodnie. Szkodnik ma u nas dwa pokolenia w roku. Zwalcza się go jednym tylko środkiem - Sumi-alpha 050 EC, gdy licznie szkodnik pojawi się na liściach.

Inne porady tego eksperta

Czarne robaczki na roślinie - co to może być?

Czarny kolor mają również larwy mszyc. Jeżeli zauważymy je na roślinie, walkę z nimi należy rozpocząć jak najszybciej - wysysają soki z roślin i roznoszą trudne do zwalczenia choroby wirusowe. Im większa kolonia larw, tym bardziej niebezpieczne są dla ogrodu. Opryskiwać zaatakowane rośliny można środkami zarówno chemicznymi, jak i naturalnymi.

Oprysk drzew owocowych. Czy warto go stosować?

Oprysk jest zabiegiem ochronnym dla rośliny - tym samym należy do elementów właściwej pielęgnacji przydomowego sadu. Nie oznacza to jednak, że należy opryskiwać drzewo zdrowe. Oprysk stosujemy wtedy, gdy drzewo jest mocno porażone chorobą lub gdy liczba szkodników jest duża i wiemy, że drzewo potrzebuje naszej pomocy w walce. 

Zobacz także: Jak założyć sad w ogrodzie przy domu? Jakie wybrać drzewa i krzewy owocowe? Kiedy sadzić?

Należy pamiętać, by, opryskując roślinę, ściśle stosować się do wytycznych z instrukcji dołączonej do preparatu - zarówno w przypadku ilości dawki i koniecznych środków bezpieczeństwa, jak i częstotliwości oprysku czy terminu przydatności.

Jakie są najczęściej spotykane choroby drzew owocowych?

Do najczęściej atakujących drzewa owocowe chorób należą m.in.:

  • Parch jabłoni oraz gruszy - objawia się ciemnymi plamami na liściach;
  • Mączniak jabłoni i gruszy - pozostawia charakterystyczny mączny nalot;
  • Rak bakteryjny drzew pestkowych - poraża wiśnie i czereśnie;
  • Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - dotyka wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie i morele.

Opracowanie: redakcja serwisu