Mocne przycięcie czereśni [Porada eksperta]
Przyciąłem dość znacznie drzewo czereśni, skracając pędy z wysokości i całej korony. Każdego lata ta czereśnia dawała dużo owoców. Czego mogę się po tym cięciu spodziewać?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Czereśniom wiosną usuwamy tylko pędy uszkodzone i suche. Silniejsze cięcie przeprowadza się tylko, gdy jest to konieczne i dopiero po zbiorze owoców (czyli – zależnie od odmiany w lipcu lub sierpniu). Ponieważ czereśnie najlepiej owocuje na pędach dwu i trzyletnich, a słabo na jednorocznych, po cięciu wiosennym owoców będzie mniej. Rany po cięciu (zwłaszcza grubszych pędów i gałęzi) są „wrotami” infekcji dla groźnej choroby – raka bakteryjnego czereśni, objawiającego się pękaniem kory na pniu i grubszych konarach oraz wyciekiem z nich gumowatej bursztynowej substancji. Należy je zabezpieczać maścią ogrodniczą, funabenem itp. Drzewo warto kilkakrotnie opryskać preparatem zawierającym efektywne mikroorganizmy EM (informacje na ten temat są dostępne w internecie). Czereśnia po szoku jakim jest dla niej cięcie (zwłaszcza wiosenne) powinna się zregenerować w ciągu dwóch lat, oczywiście o ile nie ulegnie rakowi bakteryjnemu.
Inne porady tego eksperta