Chory liguster - plamy i żółte liście [Porada eksperta]

2018-12-10 9:26

Witam! Mam pytanie dotyczące ligustra. W sierpniu połowa mojego żywopłotu była bez liści. Na początku były małe plamy i robiły się żółte liście, a potem opadły. Co to za choroba i jak ją zwalczać (proszę podać terminy oprysków). Z góry dziękuję

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Ligustry zostały zaatakowane przez grzyb wywołujący plamistość zgorzelową (antraknoza). Choroba ta występuje najczęściej na liściach i ogonkach liściowych (w zaawansowanym stadium rozwoju może wystąpić na pędach) drzew i krzewów należących do wielu gatunków. Należy do chorób bardzo rozpowszechnionych, w Polsce chorobę tą stwierdzono m.in. na platanach, lipach, bukach, jesionach, klonach, ligustrach, magnoliach. Objawy chorobowe są zmienne i uzależnione od rośliny-gospodarza, wieku roślin oraz od warunków meteorologicznych. Cecha charakterystyczną tej choroby jest pojawianie się wiosną na liściach lekko zapadniętych i najczęściej nieregularnych, zlewających się plam (mogą być eliptyczne), których barwa uzależniona jest od gatunku rośliny-gospodarza. Początkowo plamy mogą mieć barwę brudnozieloną lub biało-popielatą (np. w przypadku ligustru) i mogą być otoczone ciemniejszymi obwódkami. Na pędach niektórych roślin występują również brunatne przebarwienia lub zrakowacenia (np. w przypadku ligustru). Na powierzchni chorych tkanek mogą pojawiać się oznaki etiologiczne (np. warstwiaki) grzyba – sprawcy tej choroby. Początkowo w łanie roślin pojawiają się gdzieniegdzie pojedyncze, więdnące pędy. Na ich powierzchni — w różnej odległości od podłoża — widać wydłużone, szaro-brązowe, a później brunatne, lekko zagłębione plamy rozszerzające się na obwodzie. Gdy obejmą one znaczną część lub cały obwód łodygi, dochodzi - ponad miejscem porażenia - do zmiany barwy liści na jasnozieloną, a następnie żółtą lub żółtobrązową. Na powierzchni nekrozy, zwłaszcza przy dużym zagęszczeniu krzewu (co przyczynia się do zwiększenia wilgotności względnej powietrza w bezpośrednim otoczeniu rośliny), widać początkowo różowawe, a następnie ciemne skupienia zarodników grzyba. Często pęd wyłamuje się w miejscach nekrotycznych plam. Zdarza się niejednokrotnie, że patogen poraża wyrastające, nowe pędy tuż nad powierzchnią podłoża. Grzyb bardzo szybko opanowuje takie młode tkanki i rozrasta się na obwodzie łodygi, niekiedy na długości kilkunastu centymetrów. Porażony organ brązowieje i wyraźnie przewęża się na granicy zdrowej i chorej tkanki. Liście ligustru i magnolii poraża grzyb Glomerella cingulata (Colletotrichum gloeosporioides Penz.). Rozprzestrzenienie choroby uzależnione jest od temperatury i wilgotności powietrza. Rozwojowi grzyba sprzyja temperatura przy optimum około 25°C. Bagatelizowanie konieczności ochrony lekko zainfekowanych roślin albo jedynie przeprowadzanie mechanicznych zabiegów polegających na usuwaniu chorych pędów czy całych krzewów prowadzi z każdym rokiem do coraz większych strat w materiale roślinnym. Metoda chemiczna polega na zastosowaniu środka Score 250 EC w stężeniu 0,05% po stwierdzeniu pierwszych objawów chorobowych. Zabieg należy powtórzyć w sezonie 2-3 razy co 7-10 dni zużywając 5-10 litrów cieczy roboczej na każde 100 m kw.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.