Choroby sosny [Porada eksperta]
Witam. Sosna o cienkich igłach przed zimą miała brązową gałąź. Teraz odkryłam pleśń na korze nad tym konarem. Na sośnie czarnej, której igły brązowieją, znalazłam jaja - chyba już wylęgnięte. Ponadto trzeci rok znajduję larwy w kanałach młodych przyrostów sosen, które wyginają się i usychają. Drzewka rosną 5-6 lat na działce. Pozdrawiam Marta
Autor: GettyImages
Sosna czarna
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Pędy sosny mogły zostać porażone przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową, którą wywołuje grzyb Cronatrium ribicola. Grzyb ten atakuje najróżniejsze drzewa i krzewy. Na sośnie o cienkich igłach - wejmutce - w różnych miejscach pędów i gałęzi wystąpiły wrzecionowate zgrubienia lub nabrzmienia sięgające do kilku i kilkunastu centymetrów. Na tych tworach wiosną lub na początku lata powstają pęcherzykowate twory różnej wielkości, będące zarodnikowaniem ognikowym rdzy. Po wysypaniu się zarodników pęcherzyki w znacznym stopniu zamierają. Infekcja grzybem następuje przez szparki na igłach. W ciągu kilku miesięcy grzyb przerasta przez igłę do pędu, na którym dopiero po 2-4 latach pojawiają się pierwsze ecja. Ogniki występują dość gęsto obok siebie, wydostając się z pęknięć kory jako żółtopomarańczowe pęcherze, wysokości 2,5 mm i szerokości do 1 cm. Ściana tych pęcherzyków stanowi osłonkę okrywającą ogromną liczbę zarodników zwanych ecjosporami. Ochrona: 1. Nie należy w pobliżu uprawiać porzeczek. U sąsiadów Pani na działce zapewne jest dużo porzeczek, a z nich grzyb trafia na wejmutkę. 2. Trzeba wycinać i palić chore pędy. Gorzej, jeśli zaatakowany jest pień. 3. Na starszych drzewkach należy chore miejsca wycinać nożem, oczyścić i miejsca chore zasmarować biała farbą emulsyjną, do której w stężeniu 2% dodaje się fungicyd. Do wyboru Baycor 300 EC lub Sportak Alpha 380 EC. Drobne jaja na igłach mogły złożyć i chrząszcze, i motyle. Mogą to być też puste osłonki czerwców. Trudno określić. Larwy w kanałach młodych przyrostów sosen, które wyginają się i usychają, mogą należeć do chrząszcza o nazwie smolik znaczony (Pissodes notatus). Jego larwy żerują pod korą wygryzając w łyku oraz w drewnie kręte chodniki i wypełniając je trocinami. Chodnik opasujący pień prowadzi do zamierania drzewek. Od kwietnia do czerwca samica składa jaja w wygryzione otworki. Wtedy należy je zwalczać. W okresie pojawienia się chrząszczy należy drzewka opryskać preparatem o działaniu kontaktowym z grupy pyretroidów, np. Fastac 10 EC.
Inne porady tego eksperta