Choroby jabłoni [Porada eksperta]

2013-01-10 12:51

Moja kilkunastoletnia jabłoń ma wżery (co rok pogłębiające się). Występują one szczególnie w rozgałęzieniach konarów. Co to jest za choroba i czym to leczyć?

Jabłoń
Autor: GettyImages Spady jabłek
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Mając bardzo skąpy opis objawów chorobowych kilkunastoletniej jabłoni mogę tylko wskazać chorobę o nazwie: rak drzew owocowych. Powoduje ją grzyb Nectria galligena. Objawami tej choroby są rany (wżery) na gałęziach, konarach i pniach jabłoni. Rany rakowe bardzo często występują w miejscach rozgałęzień. W miejscu porażonym kora stopniowo obumiera i zapada się. Po obumarciu tkanek następuje proces gojenia się, a gojące się rany znów ulegają porażeniu i obumarciu (pogłębiają się). Jeśli choroba przybiera ostrą formę, wtedy na odmianach wrażliwych procesy obumierania tkanek są gwałtowne. Tworzą się wtedy rozległe rany z łuszczącą się korą. Podczas wilgotnej pogody (jak w tym roku) w ciągu całego okresu wegetacji na zniszczonej tkance występują białawe skupienia owocników grzyba, w których tworzą się zarodniki konidialne. Jesienią, zwykle na początku października, pojawiają się, głownie na 2-letnich ranach rakowych, czerwonobrunatne, kuliste owocniki stadium workowego grzyba. Szkodliwość choroby jest bardzo duża i koniecznie należy ją zwalczać. Wystąpienie raka na pniach młodych drzewek bardzo często doprowadza do ich obumierania. U starszych drzew choroba może powodować zasychanie lub wyłamywanie się porażonych gałęzi lub konarów, a nawet całych drzew. Zwalczanie choroby polega na zapobieganiu zakażeniu ran i leczeniu ran już zakażonych. Preparat Tervanol PA i Funaben Eko zabezpieczają przed wnikaniem grzybów do tkanki. Starsze rany przed smarowaniem wymienionymi środkami należy wyciąć do zdrowej tkanki i pokryć jednolitą warstwą preparatu. Tych preparatów nie należy stosować w czasie deszczu. Oczyszczonych ran rakowych nie smarować maścią ogrodniczą, gdyż sprzyja ona rozwojowi choroby. Inny zabieg polega na opryskaniu drzewa lub ran środkiem ochrony roślin - Topsin M 500 SC. Preparat ten jest też dodawany do białej farby emulsyjnej w stężeniu 2%, po czym nanoszony jest na rany rakowe wyczyszczone do zdrowej tkanki. Dobrze po zbiorze owoców drzewko opryskać preparatem Topsin M 500 SC.

Inne porady tego eksperta