Choroba róż: liście zwijają się i usychają. Na co chorują róże i jak je leczyć?
Mam kilka krzewów róż i związane z nimi kłopoty: otóż liście dostają różowy nalot od spodu, zwijają się do środka, marszczą się i usychają. W internecie są opisy różnych chorób róż, ale takiego opisu nie spotkałem. Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek poradę, bo żal patrzeć jak róże usychają.
Spis treści
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Według mnie jest to forma mączniaka prawdziwego. Świadczy o tym nie tylko nalot (chociaż barwa jest nietypowa), ale także marszczenie i zwijanie liści. W każdym razie na 99 proc. choroba wywołana jest przez grzyby. A to już istotna informacja, dzięki której można podjąć działanie. Zalecam: usunąć i spalić porażone liście, przyciąć silniej porażone pędy, zastosować 2-3 razy w odstępach 10-dniowych uniwersalny środek grzybobójczy (np.: Score, Baymat, Discus), sprawdzić czy róże nie są zbyt zacienione, rosną w zbyt wilgotnej lub mało przepuszczalnej glebie. Przyczyną może być także moczenie krzewów przy podlewaniu.
Inne porady tego eksperta
Najczęstsze choroby róż
W profilaktyce chorób roślin ogrodowych - w tym także róż - bardzo ważne jest zapewnienie im optymalnych warunków uprawy: odpowiedniego stanowiska, podłoża oraz prawidłowego nawodnienia i zasilania odpowiednimi nawozami. Pomoże to w znacznym stopniu zwiększyć odporność na infekcje grzybowe. Nie mniej istotna jest obserwacja roślin i szybka reakcja na pierwsze objawy chorób, które mogą pojawiać się na wszystkich częściach roślin.
Źródłem infekcji mogą być uszkodzenia mechaniczne, zranienia, miejsca po cięciu lub uszkodzenia tkanek powodowane przez szkodniki. W celu unikania zakażeń warto także wybierać odmiany róż odporne na choroby oraz usuwać opadłe liście i wycinać na bieżąco porażone chorobami pędy.
Przeczytaj więcej o tym: Choroby róż - jakie są najgroźniejsze? Na co chorują róże i jak je leczyć?
Najczęstsze szkodniki róż i ich zwalczanie
Niewątpliwie prym wśród szkodników atakujących róże wiodą mszyce. Występują one gromadnie w tzw. koloniach. Mają charakterystyczny kłująco-ssący aparat gębowy, dzięki któremu wysysają soki z najmłodszych pędów i liści. Na różach żeruje pięć różnych gatunków mszyc:
- mszyca różano-szczeciowa (o barwie zielonej lub różowej),
- mszyca różano-rutewkowa (jasnozielona lub żółtawa),
- mszyca różano-trawowa (zielona),
- mszyca smugowa (zielona),
- miodownica różana (brunatna).
Kolonie mszyc atakują i żerują zwykle na najmłodszych, miękkich częściach róży (pączkach kwiatów, pędach wierzchołkowych), powodując ich zniekształcenie, żółkniecie i zasychanie. Mszyce mogą przenosić także różne choroby wirusowe, a także wydzielają lepką tzw. rosę miodową na powierzchni liści, co prowadzi do rozwoju grzybów i ogranicza zdolności asymilacyjne.
Do zwalczania mszyc można stosować ekologiczne środki (np. wywary z pokrzyw, czosnku lub wrotyczu) lub specjalistyczne preparaty, np. Decis, który zwalcza także gąsienice, chrząszcze i skoczki.
Znane polskie odmiany róż
- 'Chopin' – to najbardziej znana polska róża. Wyselekcjonowano ją w 1980 roku. Należy do grupy róż wielkokwiatowych. Kwitnie na białokremowo od czerwca do października (powtarza kwitnienie). Osiąga do 1,5 m wysokości.
- 'Mercury 2000' - zalicza się ją do róż parkowych lub okrywowych. Osiąga do 60 cm wysokości. Kwitnie na różowo od czerwca do późnej jesieni. Wprowadzono ją do sprzedaży w latach 2001-2002.
- 'Profesor Kownas' – to polska odmiana róż odporna na choroby, wyselekcjonowana w 1993 roku. Dorasta do 80 cm wysokości. Kwitnie na pomarańczowo od czerwca do października. To mieszaniec herbatni należący do róż wielkokwiatowych.
- 'Navoika' – odmiana róż wielkokwiatowa osiągająca do 1 m wysokości. Kwiaty żółte z różowoczerwonym nalotem. Kwitnie od czerwca do jesieni.
opracowanie: redakcja serwisu