Co zrobić, gdy liście laurowiśni są zwinięte i pokryte białym nalotem? Odpowiada ekspert
Przed kilkoma tygodniami kupiłam kilkanaście młodych krzewów laurowiśni, posadziłam je na tarasie w skrzyniach. Młode listki niektórych są jednak zwinięte w cygaro, jakby trochę zmarszczone i od spodu pokryte białym nalotem. Nie wiem co mam zrobić: obciąć te młode listki? Kupić jakiś środek (ale przeciw jakim szkodnikom lub grzybom)?
Spis treści
- Jak zwalczać szarą pleśń na roślinach?
- Jak walczyć z mączniakiem prawdziwym w ogrodzie?
- Jakie warunki zapewnić laurowiśni i na co uważać?
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Laurowiśnia należy do rodzaju Prunus i cierpi na te same choroby, co wiśnia i śliwa. Jeśli młode listki są „zwinięte w cygaro, jakby trochę zmarszczone i od spodu pokryte białym nalotem”, wówczas można sądzić, że rośliny zostały opanowane przez mączniaka prawdziwego lub szarą pleśń – grzyby, które w tym roku mają bardzo dobre warunki do rozwoju (ciepłe i bardzo wilgotne dni). Choroby dobrze się rozwijają się na laurowiśniach posadzonych gęsto, jedna przy drugiej, na tarasie w skrzyniach.
Inne porady tego eksperta
Jak zwalczać szarą pleśń na roślinach?
Szarą pleśń zwalczamy metodą chemiczną stosując jeden z fungicydów: Bravo, Grevit 200 SL, Mythos, Preweks, Rovral Flo 255SC, Topsin i inne, które można nabyć w sklepie ogrodniczym, a przeznaczone są do zwalczania szarej pleśni. Zabiegi opryskiwania należy powtarzać 2-4 razy co 7 dni już po wystąpieniu pierwszych objawów.
Jak walczyć z mączniakiem prawdziwym w ogrodzie?
Mączniaka prawdziwego niszczą preparaty: Bravo, Grevit, Ipotar, Tiotar, Topsin. Po wystąpieniu pierwszych objawów rośliny należy opryskać kilka razy co 10-14 dni.
- Dowiedz się więcej: Twoje rośliny pokryły się białym nalotem? To mączniak prawdziwy. Sprawdź, jak możesz pozbyć się tej choroby roślin
Jakie warunki zapewnić laurowiśni i na co uważać?
Chcę zaznaczyć, że laurowiśnia wymaga żyznej i wilgotnej gleby z dużą zawartością wapnia oraz stanowiska osłoniętego od wiatru. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w zacienieniu. Podczas mroźnych zim zdarza się, że przemarza, nie trzeba jej wtedy jednak usuwać. Wystarczy przyciąć przy ziemi obumarłe pędy, a szybko wypuści nowe. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza.
opracowanie: redakcja serwisu