Chore różaneczniki [Porada eksperta]
Jestem początkującym ogrodnikiem, kupiłam wiosną dwa różaneczniki, pięknie kwitły, początkowo stały w donicach na tarasie. Gdy przekwitły i zmarniały wsadziłam je do ogrodu, ale marnieją nadal, teraz już "ledwo żyją". Liście się przebarwiają i opadają, młode pędy brunatnieją. Początkowo pojawiały się brązowe plamy na liściach, uznałam to za grzyby i spryskałam kilkakrotnie Topsinem, teraz już sama nie wiem czym je ratować? Proszę o pomoc.
Autor: GettyImages
Do rodzaju Rhododendron należy około 1000 gatunków
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Prawdopodobnie różaneczniki zaatakował grzyb z rodzaju Phytophthora sp., który wywołuje chorobę zwaną fytoftorozą. Choroba ta wywołuje: - zgniliznę korzeni i podstawy pędu różanecznika, - brązowienie i zamieranie łodyg, - plamistość liści, - zgniliznę korzeni i pędu azalii. Objawy fytoftorozy na liściach są następujące: ogonki liściowe, a następnie blaszki brązowieją, a nekroza rozszerza się stopniowo w kierunku wierzchołków liści. Carakterystycznie przebarwienie przybiera kształt litery V. Inny typowy objaw to pojawiające się w różnych miejscach blaszki liściowej okrągłe lub owalne plamy. Chore liście masowo opadają. Zapobieganie i zwalczanie 1. Torf sprzyja rozwojowi fytoftorozy, dlatego do torfu dodawać kompostowaną korę, która hamuje rozwój choroby. 2. Zwalczać chemicznymi środkami ochrony roślin (preparaty: Acrobat MZ, Aliette 80 WP, Bravo 500 SC, Dithane, Penncozeb, Fongarid 25 WP, Galben, Previcur, Ripost i inne), srodki te można stosować doglebowo metodą podlewania co 2-4 tygodnie zgodnie z instrukcją stosowania wybranego fungicydu.
Inne porady tego eksperta