Chora Thunbergia [Porada eksperta]

2013-02-14 15:14

Witam i uprzejmie proszę o pomoc. Uprawiam thunbergię na słonecznym balkonie. W ubiegłym roku kwitła i rosła jak szalona. Miała piękne zdrowe liści. W tym roku ma liście pozwijane, pędy jakby "skarlałe", krótkie, a kwiaty bardzo blisko siebie i zaraz opadające. Podlewam ją starannie, zasilam raz w tygodniu nawozem do pelargonii - zgodnie z poleceniem hodowcy roślin. Czy jest na to ratunek? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Za mało otrzymałem szczegółów, aby stwierdzić, że szkodnik lub czynnik chorobotwórczy jest odpowiedzialny za problemy z uprawą Thunbergia alata, czyli tunbergii oskrzydlonej. Być może warunki uprawy w tym roku są inne niż były w zeszłym roku. Jak wiadomo, tunbergia wymaga stanowiska słonecznego, dobrze osłoniętego od wiatrów. Jednak powinno być cieniste, a nie w bezpośrednim słońcu. W słońcu roślina powinna stać mniej więcej cztery godziny dziennie, a później zabieramy ją do cienia, jeśli jest to możliwe. Musi mieć glebę żyzną, zasadową i przepuszczalną. Gleba nie może być przesuszona, dlatego obficie ją podlewamy. Gdy zraszamy roślinę, to należy ustawić ją w cieniu, aby liście wyschły. Nawozimy do połowy lipca, co 10 dni nawozami do roślin kwitnących. Należy przycinać stożki wzrostu, aby roślina się rozkrzewiała. Tunbergia oskrzydlona jest rośliną dość odporną, szybko rosnącą i raczej łatwą w utrzymaniu, jeśli powyższe warunki są spełnione.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.